26231341
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Podhorní Újezd a Vojice

Český ráj

Podhorní Újezd a Vojice

Web:www.podhorniujezd.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Obec skládající se ze dvou částí leží asi 7 km západně od Hořic. Rozkládá se na jižním a jihozápadním svahu Mlázovického chlumu v nadmořské výšce kolem 294 m.

Podhorní újezd a Vojice je převážně zemědělskou a ovocnářskou obcí, která je ovšem také známa svým kamenictvím a sochařstvím, zejména díky těžbě kvalitního pískovce. Rozmach těžby probíhal od počátku 19. století, kdy byl nejprve otevřen lom „Panský“, náležející tehdejšímu knížeti Trautmansdorfovi. Vytěžený materiál byl dodáván na významné stavby nejen do Prahy, ale také do Vídně, Pešti, dánských, švédských a polských měst. Z kulturních památek se v obci dochovala socha sv. Václava z roku 1782 a kříž z roku 1766.

První písemná zmínka o Vojicích je datována k roku 1357, kdy je připomínán Zdeněk z Vojic jako majitel obce, kterou kolem roku 1515 i s tvrzí koupil Jan Vojický z Nové Vsi. Po vystřídání několika majitelů v roce 1624 odkoupil Vojice Albrecht z Valdštejna. Roku 1718 se Vojice dostávají do majetku řádu Kartuziánů z Valdic u Jičína. Po zrušení řádu přešel statek do majetku císařského a dvůr byl rozdělen mezi nejchudší obyvatele. Tehdy vznikla nová kolonizační osada Kabáty a 20 nových usedlostí.

Z kulturních památek se v obci nachází pomník Jana Husa, který byl první na českém venkově. Byl odhalen při veliké slavnosti 7. července 1897. Vyroben byl z pískovce vytěženého z lomů v Podhorním Újezdu. Jedná se o první venkovský pomník Jana Husa v Čechách.

Lom
Lom
Podhorní Újezd a Vojice
Sportovně rekreační areál Podhorní Újezd a Vojice, autor: Milan Drahoňovský
Sportovně rekreační areál Podhorní Újezd a Vojice, autor: Milan Drahoňovský
Sportovně rekreační areál Podhorní Újezd a Vojice, autor: Milan Drahoňovský
Pomník padlým v 1. svět. v.
Pomník mistra Jana Husa
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu