27422209
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Areál kostela sv. Josefa v Krásné - Kittelův areál

Jizerské hory

Krásná, 468 21

Web:www.kittel.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Kostel Sv. Josefa nechal téměř jen svými náklady postavit v letech 1756 až 1760 místní nejslavnější rodák Johann Josef Kittel.

Barokní jednolodní kostel má cenný oltář a Svaté schody a na pravé straně rokokovou výzdobu. Do areálu patří i fara z druhé poloviny 18. století, pískovcová barokní socha sv. Josefa, která byla bohužel v roce 2001 odcizena, morový sloup z roku 1772, kaple nad studánkou vedle kostela z roku 1773 a především původní Kittelův dům.

Budova bývalé fary
Dům č.p. 19, bývalá fara, pochází z druhé poloviny 18. století. Jedná se o jednopatrovou budovu založenou na přibližně čtvercovém půdorysu. Přízemí je zděné, roubené patro je zčásti chráněno eternitem, zčásti starším šindelem. V hlavním průčelí je pět okenních os, uprostřed vstup do klenuté chodby, jehož pískovcové ostění je původní.

Socha sv. Josefa
Socha sv. Josefa je osazena po levé straně kostela. Je obklopena kaštany. Pískovcová barokní socha spočívá na dvou toskánských sloupech. Plastika pochází z druhé poloviny 18. století a je součástí ochranného pásma kostela sv. Josefa.

Sloup Nejsvětější Trojice
Morový sloup Nejsvětější Trojice je umístěn mezi farou a kostelem. Na kruhovém podstavci je nápis svědčící o tom, že sochu zbudovali v roce 1772 pražský sochař Josef Leder a kameník Godefrid Lawacz z podnětu Josefa Kittela. Jedná se o významnou barokní uměleckou památku. Na kruhovém podstavci spočívá tříboký jehlan. Podstavec vybíhá ve tři mohutné konsoly se sochami sv. Jana Nepomuckého, sv. Václava a sv. Vojtěcha. Mezi konsolami jsou umístěny další plastiky sv. Šebestiána, P. Marie a sv. Rocha. V poslední třetině sousoší dominuje plastika Nejsvětější Trojice.

Kittelův dům
Dům se nachází se pod kostelem sv. Josefa. Asi v polovině 18. století jej dal postavit známý lékař Johann Josef Kittel pro svou rodinu. Jednopatrové stavení je v přízemí zčásti roubené, zčásti zděné, v patře celé roubené. Okna jsou v dnešní úpravě asi z druhé poloviny 19. století. Uvnitř je původní schodiště do patra, v patře pak řada obytných místností.

Kittelovo muzeum

Nachází se v domě č.p.11 poblíž Burku. Bylo slavnostně otevřeno během tradiční pouti 1. května 2010. Interaktivní expozice muzea je zaměřena nejen na život a léčení pověstného doktora, ale i na historii Kittelovska, bohatství lidového léčitelství a sílu bylin. Otevřeno bude V - IX.

Areál kostela sv. Josefa v Krásné, autor: JKIC

Služby a vybavení: parkoviště, prodej upomínkových předmětů

Areál kostela sv. Josefa v Krásné, autor: JKIC
Areál kostela sv. Josefa v Krásné - naučná stezka, autor: Renata van Vleet
Kostel sv. Josefa, autor: Renata van Vleet
Budova fary, autor: Renata van Vleet
Budova fary – interiér, autor: Renata van Vleet
Sloup Nejsvětější Trojice, autor: Renata van Vleet
Sloup Nejsvětější Trojice, autor: Renata van Vleet
Kittelovo muzeum, autor: Renata van Vleet
Krásná, autor: Renata van Vleet
Fara – Kittelova pouť na Krásné, autor: Renata van Vleet
Kittelova pouť na Krásné, autor: Renata van Vleet
Kittelovsko, autor: Renata van Vleet
Léčivá studánka před kostelem, autor: Renata van Vleet
Naučná stezka Kittelovsko, autor: Renata van Vleet
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu