26124473
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Oldřichov v Hájích

Jizerské hory

Oldřichov v Hájích

Telefon:+420 482 725 093
E-mail:starosta@oldrichov.cz
Web:www.oldrichov.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Obec Oldřichov v Hájích leží v Jizerských horách, severně od Liberce směrem na Frýdlant. Bezprostředně sousedí s obcí Mníšek.

Klidná obec v severozápadním podhůří Jizerských hor je vstupem do stejnojmenné chráněné krajinné oblasti. Oldřichov v Hájích leží mezi Hejnickým a Oldřichovským hřbetem, které se stýkají v Oldřichovském sedle. Oblast pod sedlem směrem ke vsi se nazývá Hemmrich. Obcí protéká říčka Jeřice, do které se zde vlévá Oldřichovský potok.

Vesnici tvoří vlastní Oldřichov starý více než 600 let a  mnohem mladší obec Filipka. Roku 1925 byl k obci přičleněn ještě Betlém.

Obec byla součástí bývalého Frýdlantského panství v severních Čechách. Její historie sahá až do 14 stol. Poprvé je zmiňována roku 1381 jako Oldřichova Ves (Ulrichsdorf), byla zřejmě pojmenována na počest tehdejšího majitele panství, Oldřicha z Biberštejna. Následně byla nazývána Buschullersdorf.

V Oldřichovském sedle začíná naučná stezka „Oldřichovské Háje a skály“ , která vede bučinami přes Lysé skály na Skalní hrad. Odtud lze vyjít do výšky 724 m na Oldřichovský špičák.

Obce Oldřichov a Mníšek propojuje cyklostezka a in-line dráha dlouhá 3400 m a široká 2,2 – 3,2 m.

Na začátku obce směrem od Liberce stojí za prohlédnutí areál ekocentra, celoročně otevřený pro veřejnost. Jeho dominantou je roubená a hrázděná budova hospodářské usedlosti, která je ukázkou tradiční  vesnické  stavby z  18. stol. V patře budovy je  pozoruhodná  místnost zdobená 300 let starými malbami. Návštěvník se zde setká i s původními plemeny hospodářských zvířat na místní farmě, zajít může do infocentra, interaktivní přírodovědné expozice nebo si projít Včelí naučnou stezku www.strevlik.cz .

Občerstvení nabízí nedaleká pizzerie All Alegria www.all-allegria.cz nebo na druhém konci obce Hausmanka  a srub U Kozy v Oldřichovském sedle odkud lze pokračovat dál Viničnou cestou do Hejnic.

Související články

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu