27546723
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Pomníky a sochy v Libáni

Český ráj

Libáň, 507 23

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
V obci Libáň se dochovalo několik zajímavých pomníků a soch.

Pomník Mistra Jana Husa stojí na náměstí Svobody. Dílo vzniklo podle návrhu prof. Ladislava Šalouna, autora Husova památníku na Staroměstském náměstí v Praze. Vytvořil ho sochař František Bílek z Podhorního Újezda z tvrdého královédvorského pískovce. Slavnostní odhalení pomníku se uskutečnilo dne 6. července 1925. V roce 1938 byla do podstavce pomníku vložena prsť z bojišť legionářů a zakryta deskou s nápisy: Slovensko, Zborov, Vouziers, Doss´Alto a Těšínsko. Deska je doplněna Medkovým veršem: Tam leží s úsměvem na zvadlých rtech sta našich bratří - ale věčný život budiž dán národu pokořenému.

Socha Karla Havlíčka Borovského byla v Libáni postavena na návrh besedy v roce 1909. Mezi místními je nazývána prostě Havlíček. Pomník navrhl Jaroslav Jedlička, sochař z Vojic, který pomník také vytvořil. Pomník byl slavnostně odhalen 29. června 1909, nachází se u chodníku směrem ke škole.

Socha sv. Josefa pochází z roku 1783. Původně stávala na náměstí, v roce 1925 byla přestěhována ke kostelu sv. Ducha.

Socha sv. Jana Nepomuckého stojí u kostela na původním hřbitově a zhotovena byla v roce 1740.

Socha Ecce Homo pochází z roku 1819 od J. Kofránka. Nachází se před farou.

Socha Panny Marie Immaculaty se nalézá v Emlerově ulici.

Socha sv. Jana Nepomuckého stojící při silnici do Údrnic Na Horách.

Pomníky a sochy v Libáni
Pomníky a sochy v Libáni
Pomníky a sochy v Libáni
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu