27760177
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Levínská Olešnice

Český ráj

Levínská Olešnice

Web:www.levinskaolesnice.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Obec Levínská Olešnice leží zhruba 5 km severovýchodně od Nové Paky. Rozkládá se v mírně členitém terénu po obou březích potoku Oleška.

Datum založení obce není přesně známo, ale obec patřila k hradu Levín, který byl založen roku 1239 Pakoslavem a jeho synem Načeratem z Brady. Rokem 1421 veškeré písemné záznamy o hradu končí a lze tak přepokládat, že ještě během 15. století jej majitelé opustili a hrad zanikl. V 15. století bylo levínské panství připojeno k panství kumburskému. Do dnešního dne se dochovaly jen pozůstatky hradních příkopů.

Dominantou obce je kostel Všech svatých, který je poprvé připomínán již ve 14. století. V roce 1780 byl tento původně gotický kostel barokně přestavěn. Dnešní podobu získal v roce 1833. V okolí kostela stojí 12 soch s církevními motivy, z nichž sedm vytvořil akademický sochař Antonín Sucharda z Nové Paky.

V blízkosti obce se na pohoří Levín a Kozinec nalézají polodrahokamy, jedná se zejména o acháty, jaspisy a krystalické drůzy a geody. Tento výskyt polodrahokamů a jejich bezohledná těžba měly za následek těžké poškození hradní zříceniny. Od roku 1998 jsou na předhradí pořádány oslavy výročí založení hradu.

Levínská Olešnice
Levínská Olešnice
Levínská Olešnice
Levínská Olešnice
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu