27645098
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Národní přírodní památka Kozákov

Český ráj

Semily, 513 01

Telefon:+420 481 622 702
GSM:+420 602 151 967
E-mail:obec@chuchelna.cz
Web:www.chuchelna.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Vrch Kozákov je zajímavou geologickou a geomorfologickou lokalitou. Tvoří pomyslné rozhraní mezi Českým rájem a Krkonošemi.

Největší část jeho území je tvořena prvohorními horninami, které jsou na vrcholu, severních a východních svazích překryty třetihorním výlevem čediče a usazeninami sopečného popela a pum, neboť před 6 až 4 milióny let býval činnou sopkou. Na jihozápadním až severozápadním svahu se nacházejí kry prvohorních sedimentů. Západní strana je tvořena především druhohorními svrchnokřídovými cenomanskými pískovci, které byly v období třetihor rozlámány do několika ker a vyzdviženy do současné podoby.

V roce 1985 bylo na západním svahu vrchu vyhlášeno chráněné území o rozloze 162,8 ha. Základem pro vyhlášení národní přírodnípamátky byly sopečné výlevy spolu s cenomanskými pískovci. Od roku 2002 se stal Kozákov součástí rozšířené Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Český ráj včetně Kozákova se 5. října 2005 stal součástí sítě evropských geoparků a zároveň tedy i geoparkem UNESCO.

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu