26823918
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Horní Podluží

Českolipsko

Horní Podluží

Web:www.hornipodluzi.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Obec Horní Podluží leží jihozápadně od města Varnsdorf, v jihovýchodní části Šluknovského výběžku. Rozprostírá se na úpatí Lužických hor.

Vznik obce Horní Podluží je datován k roku 1411, kdy byl zhruba v místech dnešního kostela sv. Kateřiny postaven malý dřevěný kostelík. Roku 1566 jsou rozlišovány obce Horní a Dolní Grund, což byl až do roku 1947 název Horního a Dolního Podluží. Císařským vyhlášením z roku 1627 o nežádoucí přítomnosti nekatolických věřících v českém království, došlo k silnému odchodu luteránů a značnému vylidnění zdejší oblasti.

Ještě před počátky průmyslové revoluce se zde značně rozšířila textilní výroba. Uznání i v zahraničí získaly především výrobky z bílého lněného plátna. Roku 1885 byla provedena prozatímní územní úprava a k Hornímu Podluží byly přidruženy osady Světlík, Ladečka a Žofín. Roku 1980 byla obec v rámci sloučení připojena k Dolnímu Podluží. V roce 1990 byly obě obce z podnětu občanů znovu osamostatněny.

Z kulturních památek se v obci dochovala zvonice, nedávno zrestaurovaná socha sv. Jana Nepomuckého a v zaniklé osadě Světlík se nachází větrný mlýn holandského typu.

Horní Podluží
Horní Podluží
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu