26785191
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Roubenky v Jílovecké ulici, Semily

Český ráj

Jílovecká
Semily, 513 01

Telefon:+420 481 622 528
GSM:+420 737 212 723
E-mail:muzeum@muzeumsemily.eu
Web:http://www.muzeumsemily.com
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Jednou ze semilských ulic, kde dřevěné chalupy ještě před několika desítkami let převažovaly, je Jílovecká ulice. Do současnosti se dochovaly jen tři chalupy, které tvoří malý pozoruhodný areál, připomínající původní zástavbu města. Pocházejí z přelomu 19. a 20. století a obývali je drobní řemeslníci, dělníci a domkaři.

Domek č. p. 102 je celoroubený trojdílný dům komorochlévního typu se sedlovou střechou, postavený ve svahu na kamenné podezdívce. Přední štít s lomenicí a kabřincem, půdorysné schéma, interiér, vnější vzhled - to vše je původní a nenarušeno stavebními zásahy. Chalupa č. p. 103, trojdílného komorového typu s lomenicí členěnou na dvě pásma, je rovněž zcela nedotčena. Přízemní trojdílný dům komorochlévního typu č. p. 104 se sedlovou střechou, původně roubený, je postaven na kamenné podezdívce, v níž je zbudován sklípek a chlívek. Přední obytná část byla částečně přezděna.

Všechny tři domy pojizerského typu mají mimořádnou hodnotu pro svou neporušenost v celku i v detailech, proto byly vyhlášeny za kulturní památku. V současné době procházejí rekonstrukcí.

Související články

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu