26670442
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Roubený statek a zvonička ve Škodějově

Český ráj

Škodějov
Příkrý, 513 01

GSM:+420 607 604 335
E-mail:obec.prikry@centrum.cz
Web:www.obecprikry.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Roubené stavby, typické zástupce podkrkonošské lidové architektury, objevíme téměř v každé obci Horního Pojizeří. Dokládají stavitelské umění našich předků.

Nejedná se však pouze o obytné chalupy a hospodářská stavení, ale narazíme i na drobné sakrální stavby. Nezastupitelnou funkci v obcích i městech měly zvoničky, které hlasitě oznamovaly události radostné i smutné.

Dřevěné najdeme v regionu dnes již vzácně. Jedna z nich vytváří s roubeným statkem s pavlačí malebné zákoutí u obecní cesty do Hájů nad Jizerou. Zvonička má zděnou „dvouplášťovou“ podezdívku čtvercového půdorysu. Vnější žulové kameny jsou nové, vnitřní pískovcové a slepencové původní. Na kameni u vchodu je vytesán špatně čitelný letopočet 1849, pravděpodobně rok vzniku stavby. Jiné zdroje však udávají také rok 1822. Nad širokou podezdívkou je okapová stříška ze dvou řad řezaného šindele, hlavní dřevěná část je bedněná s lištami, zužuje se a je ukončena římsou (šindel). V úrovni zvonu jsou čtyři skromně zdobené okenní otvory, střecha má tvar osmibokého jehlanu s plechovou špičkou bez křížku. Železný zvon o průměru 40 cm a výšce 35 cm je zcela bez ozdob. Původní byl zrekvírován za 1. světové války.

Třebaže škodějovská obecní zvonička poněkud utrpěla novodobými úpravami (žulová podezdívka, nahrazení zdobených stříšek, sejmutí křížku), je spolu se sousedním statkem cenným dokladem venkovské lidové architektury.

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu