27760177
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Dolní Podluží

Českolipsko

Dolní Podluží

Web:www.dolnipodluzi.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Obec Dolní Podluží leží asi 1 km jižně od města Varnsdorf v jihovýchodní části Šluknovského výběžku. Tato protáhlá obec se rozkládá pod severním svahem Lužických hor v údolí říčky Lužničky.

První písemná zmínka o obci je datována k roku 1363, ale je známo, že vznikala již od 13. století postupným slučováním několika samostatných částí, které byly součástí Tolštejnského panství. Žili zde především němečtí osadníci, kteří se živili zemědělstvím, tkalcovstvím, sklářstvím, ale také těžbou rud. O dolování rud svědčí několik štol v nedalekém údolí Milířky.

Původní název obce zněl Voigtsdorf, později Grund. S přílivem obyvatel a postupným rozšiřováním obce se roku 1566 rozlišovaly části Horní a Dolní Grund, které byly teprve roku 1947 přejmenovány na dnešní Horní a Dolní Podluží.

Značného rozmachu dosáhla obec s rozvojem domácké textilní a plátenické výroby v 18. a 19. století a se zavedením výroby sametu a manšestru. Roku 1930 žilo v obci přes 3500 obyvatel. Současní obyvatelé jsou především potomci přistěhovalců z vnitrozemí, kteří do této krajiny přišli po vystěhování německého obyvatelstva v poválečných letech. Roku 1980 byla obec sloučena s Horním Podlužím, v roce 1990 byly obě obce z podnětu občanů opět osamostatněny.

Z kulturních památek se v obci nachází kostel sv. Kateřiny, socha sv. Jana Nepomuckého, dřevěná zvonice, památník padlých z finanční stráže a několik lidových staveb z 18. a 19. století. U silnice do Studánky stojí železný kříž sv. Vojtěcha na kamenném podstavci.

Dolní Podluží
Dolní Podluží
Dolní Podluží
Dolní Podluží
Dolní Podluží
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu