26709443
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Česká brána v Bělé pod Bezdězem

Českolipsko

Bělá pod Bezdězem, 294 21

E-mail:svetlana.zalmankova@seznam.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Česká brána je jednou z původních bran, které sloužily ke vstupu do Bělé pod Bezdězem.

Pochází z počátků historie města, z doby, kdy byla Bělá opevněna. Hradby byly otevřeny pěti branami a malou brankou, „Fortnou“. Fortna existovala už od založení a opevnění Bělé a chodilo se tudy především, až do zřízení prvního vodovodu, pod město pro vodu. Věž brány má čtvercový půdorys se zdmi z hrubého kamene o síle 2,3 m. Vysoká je asi 13 m, což je podle historických pramenů pouze část původní výšky. Střecha byla obnovena novým krovem a krytinou. Zajímavé je i předbraní, kde jsou patrné zbytky padacího mostu, který sloužil k překonání téměř 20 metrů širokého příkopu, jenž byl součástí opevnění.


V současné době zde sídlí prodejní galerie Světlany Žalmánkové, kde můžete zakoupit keramiku, obrázky, malované kameny, kované předměty, šperky a ručně vyráběné textilie.

Otevírací doba

Červenec - Srpen Út 13:00 - 17:00
So 13:00 - 17:00

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu