28202378
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Zámek Stránov

Český ráj

Jizerní Vtelno, 294 31

Telefon:+420 315 693 321
GSM:+420 606 406 308
E-mail:info@dvur-lobec.cz
pruvodkynestranov@seznam.cz
Web:www.zamekstranov.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Zámek Stránov se nachází v obci Jizerní Vtelno, nedaleko Mladé Boleslavi.

Původně se jedná o hrad postavený v letech 1463–1468 Jarošem ze Svojovic. Z této doby se zachovala výrazná kamenná věž. Hrad byl tehdy centrem poměrně rozsáhlého panství, které ve 2. polovině 16. století drželi Berkové z Dubé.

Za nich a dalších majitelů původní hrad změnila razantní renesanční přestavba, zakončená snad až na počátku 17. století. Poslední pozdně renesanční fáze přestavby probíhala již za Viléma Slavaty z Chlumu. V tomto stavu přetrval zámek až do poloviny 18. století, kdy se jej v roce 1746 ujali Příchovští z Příchovic. Za Jana Příchovského došlo roku 1767 v zámeckém areálu k výstavbě nového kostela sv. Václava. V té době se uskutečnila i změna vnějšího vzhledu, zvláště otevřené arkády.

Dnešní novorenesanční vzhled navrhl architekt Josef Schulz pro Marii z Valdštejna-Vartemberka. V roce 1917 koupil zámek Stránov Josef Šimonek (prezident Škodových závodů v Plzni, senátor). V současné době je majitelem zámku Ing. Jaromír Šimonek, jeho pravnuk.

Popis expozice

Zámecké interiéry

Základní prohlídka s výkladem: sál s gotickou kaplí, sbírka motýlů a brouků, sbírka historických kočárků a panenek, úžasné úpravy na dětský domov - záchody a sprchy v reprezentativních prostorách zámku, zrekonstruované interiéry - repliky historického nábytku + gotická věž s vyhlídkou.

Věž

Samostatná prohlídka: gotická věž s vyhlídkou, renesanční arkády, parkán.


Svatby a romantické pobyty - nabídka

Možnost uspořádání svatebního obřadu. Prostory jsou vhodné spíše pro menší svatby - jde o malou rodinnou kapli. Ke kapli a sálu před ní je možné připojit i vedlejší salonek s balkonem. Vchod do těchto prostor je přímo z nádvoří zámku.

Otevírací doba

Květen - Červen So - Ne 10:00 - 16:00
Červenec - Srpen Út - Ne 10:00 - 16:00
Září So - Ne 10:00 - 16:00

Vstupné

Zámecké interiéry
Plné vstupné:60,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:30,00 CZK
Věž
Plné vstupné:20,00 CZK
Zámek Stránov

Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina
Parkoviště - vzdálenost (m): 100
Restaurace - vzdálenost (m): 800
Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola, úschovna zavazadel (šatna), restaurace, WC, prodej upomínkových předmětů

Zámek Stránov
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu