26670501
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Jiřičova mariánská pieta, Bozkov

Český ráj

Bozkov, 512 13

Telefon:+420 481 682 169
E-mail:tis@obecbozkov.cz
obec@obecbozkov.cz
Web:www.obecbozkov.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Krásná mariánská pieta pochází z roku 1847, kdy ji nechal postavit místní rodák Petr Jiřič v nedaleké Skalce.

Toto sousoší překonalo i dobu poplatnou neúctě k podobným památkám, až do roku 2002, kdy ji při letní bouřce poškodil vyvrácený strom. Pan Kousal, pokračovatel rodu Jiřičů, ji při opravě nechal přemístit z nedalekého lesa k rodnému gruntu.

„Když jsem zvážil náklady na opravu sousoší a stávající osamělé místo, kde je socha mimo trasu pohybu turistů, rozhodl jsem se postavit ji ve středu obce u našeho statku. K tomuto rozhodnutí mi pomohl i vzrostlý les kolem starého místa, kde nešlo vyloučit možnost pádu dalšího stromu při větru". Těmito slovy zdůvodnil změnu umístění opravené sochy její majitel, jinak pokračovatel rodu Jiřičů, pan Ludvík Kousal z Bozkova. Sousoší se tak dostalo odborné restaurátorské péče a po postavení na novém místě bylo v roce 2004 o první bozkovské pouti slavnostně vysvěceno.

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu