27142714
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Josefův Důl

Český ráj

Josefův Důl 6
Josefův Důl, 293 07

Telefon:+420 326 320 455
E-mail:ou.josefuvdul@volny.cz
Web:www.obec-josefuvdul.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Obec Josefův Důl se nachází na levém břehu řeky Jizery pět kilometrů severně od centra Mladé Boleslavi.

Historie obce není dlouhá. Původně byla součástí obce Debř a tvořilo ji jen několik domků v místě, které bylo z jedné strany obemknuto obloukem tvořeným řekou Jizerou a z druhé zalesněným svahem od obce Bradlec. Budoucí vznik obce byl počat přestěhováním textilní výroby z Kosmonos. Zakladatelem továrny byl feudál hrabě Bolza.

Počátek textilní výroby je datován rokem 1763. V roce 1764 zde byla zřízena jedna z prvních textilních manufaktur v Čechách. Obec je stavěna jako dělnická kolonie pro zdejší textilní továrnu. Nad obcí se nachází hrobka původních majitelů zakladatelů obce a továrny rodu Leitenbergerů. Ty také vlastnili krásný zámek s parkem, který bohužel v dnešní době chátrá, ale byla mu dána alespoň nová fasáda. Do roku 1990 v obci fungoval národní podnik TIBA, kde se vyráběli látky pro široké využití v textilním průmyslu.

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu