26816041
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Jesenný

Český ráj

Jesenný 13
Jesenný, 512 12

Telefon:+420 481 683 166
E-mail:obec@jesenny.cz
Web:http://www.jesenny.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Jesenný se nachází na severu Českého ráje na levém břehu řeky Kamenice v nadmořské výšce do 616 m n. m. Má dvě části - Jesenný a Bohuňovsko, kde se nachází vlaková zastávka.

V polovině 16. století byla obec součástí návarovského panství. Železnou huť v Bohuňovsku založil roku 1799 Ignác Loubal. Ruda se pak těžila v Jesenném i v okolí. Dříví pro vysokou pec se plavilo po Kamenici z Jizerských hor a v milířích se pálilo na dřevěné uhlí. Huť byla za držení Karla Alaina Rohana zmodernizována a vedle litiny vyráběla i ocel. Výrobky nacházely odbyt daleko za hranicemi panství. Omezené dopravní možnosti a nekvalitní surovina však vedly roku 1866 k zastavení hutní výroby. V roce 1893 přestavěli bratři Rösslerové podnik na papírnu, která zanikla teprve nedávno.

Z Jesenného lze pořádat výlety nejen do Českého ráje, ale také do západních Krkonoš a východní části Jizerských hor. Mezi hojně navštěvované turistické cíle v okolí patří především Palackého stezka v údolí Kamenice, zříceniny hradu Návarov a Bozkovské dolomitové jeskyně. V místním zatopeném lomu se pořádají kurzy potápění a potápěčské akce.

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu