29511198
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Libštát

Český ráj

Libštát 198
Libštát, 512 03

Telefon:+420 481 689 300
E-mail:info@libstat.eu
Web:www.libstat.e-obec.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Libštát leží 5 km severovýchodně od Lomnice nad Popelkou, v těsné blízkosti Košťálova.

Libštát byl pravděpodobně založen ve 13. století německými přistěhovalci. Jako městečko je poprvé uváděn roku 1525. Prvním známým držitelem Libštátu byl rod pánů z Valdštejna, v letech 1322-62 byla obec ve vlastnictví Hynka z Valdštejna. Poté zde vládli Beneš z Lomnice, Petr Kstice ze Sloupna, Petr Silher z Konecchlumí a od roku 1414 Hynek Krušina z Lichtenburka na Kumburce. Od této doby Libštát zřejmě nepřetržitě náležel kumburskému panství.

Barokní katolický kostel sv. Jiří je připomínán již v roce 1361, v letech 1787-89 byl přestavěn. Je zde stará křtitelnice, hlavní oltářní obraz sv. Jiří pochází z roku 1850. Na zdejší faře pobýval j. Th. Held, o kterém píše A. Jirásek v knize F.L.Věk. Po vydání tolerančního patentu byla v obci založena evangelická církev, která zde v roce 1786 založila vlastní kostel. Tento kostel "Na hořením konci" byl dříve navštěvován evangelíky aupšpurského vyznání.

Uprostřed návsi stojí socha Madony. Jedná se o pozdně barokní plastiku z konce 18. století z místní kamenické dílny. Budova bývalé školy č.p.2 je roubená stavba podkrkonošského typu s vyřezávanou lomenicí. Stavba školy byla zahájena v roce 1781, roku 1807 byla její střecha pokryta šindelem. Ve škole byla jedna třída, druhá světnice sloužila za byt učitele. Jelikož však budova nepostačovala pro značný počet dětí, bylo v roce 1874 rozhodnuto o stavbě nové školní budovy.

Barokní kamenný most přes Olešku je zajímavou technickou památkou. Byl postaven roku 1822. Most je zdoben plastickou výzdobou, reliéfem Panny Marie a sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Václava, které pocházejí z konce 18. století. Obec má vlastní znak - na stříbrném štítě je červený pahorek, ze kterého vyrůstá lípa. Po stranách lípy stojí 2 černí havrani, kteří hledí na korunu stromu.

Libštát leží v malebném údolí říčky Olešky v Podkrkonošské pahorkatině. Je křižovatkou turistických tras do Krkonoš a Českého ráje. Obcí také prochází několik cyklotras a procházkové okruhy.

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu