26109666
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Svijanský Újezd

Český ráj

Svijanský Újezd 27
Pěnčín u Liberce, 463 45

Telefon:+420 482 720 070
GSM:+420 606 683 718
E-mail:svijanskyujezd@volny.cz
Web:www.svijanskyujezd.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Malá útulná obec Svijanský Újezd leží nedaleko Turnova.

Stopy osídlení sahají podle archeologických výzkumů až do pozdní doby kamenné. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1436, kdy císař Zikmund zastavil Újezd Bohuši z Kováně.

Obec se skládá ze tří částí: vlastní Újezd, Jirsko a Močítka. Újezdem se v dávné minulosti nazývalo území darované šlechtici panujícím knížetem. Jeho hranice vytyčili pověření pánové, kteří ho na koních objížděli. Co za den "ujezdili", bylo nazýváno újezdem. Název vsi Jirsko má původ v osobním jménu Jiří. Jméno vsi Močítka je odvozeno od namáčení lnu. V roce 1937 byl původní název Újezd byl změněn na Svijanský Újezd.

V obci najdeme několik roubených chalup ze 17. století. Střed obce tvoří opravená náves s 28 lipami - příjemné prostředí pro chvíle odpočinku. Dominantou obce je pseudogotický kostelík z roku 1868. Před kostelem stojí památník, který je věnován padlým z první světové války.

Svijanský Újezd je znám bohatým kulturním a společenským životem. Slavnosti Svijanského piva, pořádané vždy v červenci, proslavily obec daleko za hranici kraje. Areál u koupaliště skýtá mnohé možnosti ke sportování. Velmi oblíbené jsou turnaje ve volejbalu a nohejbalu, mnoho příznivců má také Bikefest - celostátní setkání horských kol.

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu