28596505
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Svijany

Český ráj

Svijany 69
Příšovice, 463 46

E-mail:info@obecsvijany.cz
Web:www.obecsvijany.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Obec Svijany leží asi 6 km jihozápadně od Turnova, na pravém břehu Jizery na okraji Českého ráje.

První zmínka o osadě Svijany je z roku 1345, přičemž archeologické nálezy dokazují osídlení již v mladší době kamenné. Svijany odpradávna patřily k panství rodu Vartemberků. Od nich získal panství na Svijanech Jáchym Ondřej Šlik. Po Bílé Hoře získal jeho zkonfiskovaný majetek Albrecht z Valdštejna. V 19. století Valdštejnové Svijanské panství prodali knížecímu rodu Rohanů, kteří měli své sídlo na Sychrově. Svijany vlastnili až do roku l948, kdy jim byl majetek zabaven. Obec Svijany vznikla v roce 1921, do té doby byla osadou obce Podolí.

V obci jsou státem chráněné kulturní památky, a to archeologická naleziště, zámek a nově rekonstruované barokní sochy. Význačnou památkou je i hřbitov z roku 1866 z prusko-rakouské války, kdy zde proběhla bitva o svijanský most. Obec je rodištěm známého malíře Jana Prouska, který byl zakladatelem Muzea Českého ráje v Turnově.

Svijany a okolí poskytují dobré zázemí pro turistiku, cykloturistiku a rekreaci.

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu