27174844
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Zřícenina hradu Zvířetice

Český ráj

Bakov nad Jizerou, 294 01

Telefon:+420 326 214 030
+420 326 781 179
E-mail:info@bakovnj.cz
Web:www.bakovnj.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Zřícenina raně gotického hradu ze 14. století. Byl chráněn ze tří stran vysokým břehem a hlubokými valy.

Hrad byl založen asi v prvním desetiletí 14. století Markvarticem Zdislavem, synem purkrabího Pražského hradu Havla z Lemberka a jeho manželky blahoslavené Zdislavy. Zdislav, který se psal stále z Lemberka se v pramenech objevuje v letech 1273 - 1318. Jeho synové Heřman a Markvart se již psali po novém rodovém sídle Zvířeticích.

Zřícenina hradu, ležící cca 4 km severně od Mladé Boleslavi, dostala nejprve pozdně gotickou úpravu, v době renesance byla přestavěna na opevněný zámek. Zkázu panského sídla způsobil požár roku 1720, ze kterého se již nevzpamatoval. Dnešní podoba zříceniny, jehož dominantou je napůl zachovalá válcová věž, dotváří neopakovatelné romantické panorama údolí řeky Jizery.

Hrad je volně přístupný.

Rozhledové místo: Vyhlídková věž nabízí výhled na údolí Jizery a nedaleký vrch Brejlov.

Vyhlídková věž, která prošla v roce 2014 rozsáhlou rekonstrukcí bude v sezoně 2015 již přístupná veřejnosti.

Otevírací doba

Leden - Prosinec Po - Ne -

Související články

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu