27177753
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Sbor českých bratří, Mladá Boleslav

Český ráj

Českobratrské náměstí 123
Mladá Boleslav, 293 01

Telefon:+420 326 109 406
+420 602 618 501
E-mail:ortova@kulturamb.eu
cermakova@kulturamb.eu
Web:www.kulturamb.eu
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Sbor českých bratří je významnou památkou Mladé Boleslavi a svým provedením patří k nejstarším renesančním pseudobasilikám mimo Itálii. Dnes je v budově umístěna výstavní a koncertní síň.

Budova Sboru čekých bratří slouží v současné době jako výstavní a koncertní síň s jedinečnou akustikou. Stavba je významnou památkou Mladé Boleslavi a svým provedením se řadí k nejstarším renesančním pseudobasilikám mimo Italii. Připomíná slavnou minulost města v 16. století, kdy se město stalo centrem Jednoty bratrské.

Základní kámen byl položen patrně již roku 1544, na dokončení byl povolán Matteo Borgorelli, který vstoupil do služeb Kunráta Krajíře z Krajku, majitele boleslavského panství. Sbor byl dokončen o Velikonocích roku 1554. Po smrti posledního Krajíře Arnošta byl Sbor uzavřen a naposledy svému účelu sloužil od Rudolfova majestátu (1609) do Bílé hory (1620), kdy byl trvale uzavřen a přešel do správy katolické církve.

Roku 1787 bylo ve Sboru umístěno vojenské skladiště, což způsobilo narušení stability budovy. Na nálehání Spolku krajského muzea koupilo roku 1899 budovu město a umístilo zde muzeum. Roku 1905 započala celková obnova silně zdevastované památky pod vedením architekta Antonína Wiehla, která byla dokončena roku 1908. V 70 letech proběhla další generální oprava, která Sbor upravila na již zmiňovanou koncertní a výstavní síň.

Dovolená bez bariér - nabídka

Do budovy je bezbariérový přístup.

Otevírací doba

Duben - Listopad Po - zavřeno
Út - Ne 10:00 - 16:00

Od prosince do března je galerie uzavřena z klimatických důvodů.

Vstupné

Dospělý
Plné vstupné:20,00 CZK
Děti:15,00 CZK
Studenti:15,00 CZK
Sbor českých bratří

Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina
Služby a vybavení: parkoviště, stání na kola, WC, prodej upomínkových předmětů, bezbariérový přístup, vstup se psy

Sbor českých bratří
Interiér
Sbor českých bratří
Sbor českých bratří
Sbor českých bratří
Sbor českých bratří
Sbor českých bratří
Sbor českých bratří
Sbor českých bratří
Sbor českých bratří
Sbor českých bratří
Sbor českých bratří - expozice Gellner
Sbor českých bratří
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu