29505151
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Železný Brod - město skla a lidové architektury

Český ráj

Železný Brod, 468 22

Telefon:+420 483 333 999
Web:www.zeleznybrod.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Zveme Vás na zajímavý výlet do historického centra Železného Brodu. Jedná se o nenáročnou vycházku vhodnou i pro rodiny s malými dětmi, celý doporučený okruh je dlouhý asi 1 km.

Na malém prostoru je zde možno obdivovat chaloupky soustředěné v památkové rezervaci a současně navštívit místa ukazující historii a současnost zdejší sklářské výroby.

Ideálním výchozím bodem doporučené vycházky je půvabné Malé náměstí, kde také můžete zaparkovat automobil. Z Malého náměstí doporučujeme vystoupit po pískovcovém schodišti ke kostelu odkud je hezký pohled na Malé náměstí. Vedle kostela uvidíte dřevěnou zvonici z roku 1761 a barokní zděnou osmibokou kostnici.

Od kostela se vraťte zpět na Malé náměstí a odtud se vydejte vzhůru Hlubokou ulicí, až dojdete k malebnému zákoutí historických domků kolem kašny v oblasti zvané Trávníky. Dále pokračujte uličkou vedoucí naproti Grossovsku (místní zvláštností je, že zdejší domy jsou dodnes nazývány jmény jejich někdejších majitelů) a po chvilce dojdete do ulice Františka Balatky. Ta směruje doleva do kopce. Tato ulice kopíruje trasu dávné zemské stezky z vnitrozemí do Slezska.

Po levé straně ulice je trojice dobře zachovaných chaloupek. Za nimi odbočte prudce doleva dolů a sejděte opět ke kašně na Trávníkách a ke Grossovsku. Pod ním uhnete z Hluboké ulice úzkou uličkou dolů a ta vás zavede do Železné ulice, kterou se vydáte doprava.

Ze Železné ulice odbočte doleva do Jirchářské ulice a hned za prvním nárožním dřevěným domkem projděte úzkou pěšinkou mezi chaloupkami, přejdete mostek přes potok Žernovník a otevře se vám nádherný pohled na největší roubený dům města z roku 1807, zvaný Běliště. Ten je dnes je využíván městským muzeem pro národopisnou expozici. Můžete tu zhlédnout mimo jiné i dřevěné modely dosud stojících i dávno zmizelých železnobrodských domků.

Od Běliště půjdete rovně podél potoka Žernovníka a pak uličkou vedoucí mírně doprava mezi dřevěnými domky. Jedním z nich je nalevo stojící Huškovsko, bývalá kovárna. Nejhezčí pohled na něj je ze strany od potoka. Cestou dál se dostanete až na frekventovanou ulici Štefánikovu, která vás zavede na náměstí 3. května. Zde se nachází poslední zástupce dřevěné architektury na tomto náměstí - roubené Klemencovsko z roku 1792. Jeho průčelí bylo v roce 1936 zakomponováno do stavby městské spořitelny a dnes v něm sídlí Muzeum skla. Od Klemencovska se můžete vydat zpět Husovou ulicí k Malému náměstí.

V Turistickém informačním centru je možné obdržet podrobný plánek doporučené trasy, který vám napomůže všechny uvedené zajímavosti pohodlně najít a dozvědět se o nich více.


Poznávací dovolená - nabídka

Poznejte sklářskou tradici Českého ráje.

Železný Brod - město skla a lidové architektury
Železný Brod - město skla a lidové architektury
Lidová architektura - Grossovsko
Lidová architektura - Jechovsko
Lidová architektura - Klemencovsko
výroba skleněných perlí
výroba skleněných perlí 2
perle
perle 2
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu