26830374
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

7 kadlínských zastavení

Českolipsko

Kadlín 11, 277 35

Telefon:+420 315 693 522
E-mail:obec.kadlin@gmail.com
Web:kadlin.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Jak žili naše babičky a dědečkové? Čím se živili naši předkové? Jak se tehdy žilo na vesnici? Čím a jak pracovali staří řemeslníci? To vše se dozvíte, pokud navštívíte malebnou vesničku Kadlín ležící na Mělnicku, zhruba uprostřed mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví.

Pokud chcete nahlédnout do historie a na vlastní oči se přesvědčit, jak obec vypadala před sto a více lety, kdy byla plná lidí, práce a bohatého společenského života, pak právě pro vás byl připraven projekt 7 kadlínských zastavení.

1. zastavení je expozice venkovského kováře. Kovář byl dříve v každé vesnici a býval jejím váženým a důležitým obyvatelem. Část vybavení kovárny pochází z Lešetínské kovárny. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout řadu nástrojů a pomůcek, ale také mají možnost potěžkat si kovářské kladivo a poklepat s ním na kovadlinu.

2. zastavení je expozice staré selské techniky, která svědčí o řemeslné zdatnosti venkovských řemeslníků. Nechte se na chvíli přenést do dob žebřiňáků, koňských potahů a strojů na obdělávání polí. Můžete zde vidět pluhy, válce, secí stroj i potažní vozy.

3. zastavení je expozice motyček. Toto nářadí je známé již 10 tisíc let. V kadlínské expozici jich najdete přes 150 kusů všemožných tvarů, převážně vyrobených kovářem. Budete sami překvapeni, kolik druhů motyček zde najdete.

4. zastavení je expozicí polních plodin našeho kraje. V expozici na sýpce si každý návštěvník může v dlani promnout žito, hrách, len a další 15 plodin. Najdete zde i váhy, na kterých se plodiny vážily.

5. zastavení je naučná stezka kadlínských rostlin Hradišť. Stezkou projdete zajímavou lokalitou travin a polních rostlin. Krátký okruh vás dovede až na kultovní místo obce - návrší Hradišť.

6. zastavení je na rozhledně Hradišť, odkud je nádherný výhled po malebné české krajině. Můžete se pokochat pohledem na horu Říp, nedalekou Vrátenskou Horu, královský hrad Bezděz a v případě dobré viditelnosti uvidíte i Milešovku, Ještěd a Krkonoše.

7. zastavení je v kostele Sv. Jakuba, ve kterém se můžete posadit do lavic 400 let starých lavic pocházejících z kláštera v Bělé.

Během turistické sezóny pro jsou pro návštěvníky připravovány Dny otevřených dveří a to v květnu Víkend kováře, v červenci Jakubskou pouť a v září dny Evropského kulturního dědictví. Tyto víkendové akce budou zpestřeny různými zábavnými soutěžemi o ceny.

Pro skupiny možnost sjednání průvodce na tel.  315 693 522. Další informace o obci a jejím okolí najdete na stránkách obce Kadlín.

Dovolená s dětmi - nabídka

Ukažte svým dětem, jak dříve vypadal život na venkově.

Školní a zájmové pobyty - nabídka

Ideální tip pro školní výlet nebo exkurzi.

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu