28052913
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Stráž pod Ralskem

Českolipsko

Stráž pod Ralskem

Web:www.strazpr.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Stráž pod Ralskem leží na spojnici měst Liberec a Česká Lípa, asi 10 km od česko-polsko-německého trojmezí.

Do historie vstoupila Stráž pod Ralskem kolem poloviny 13. století, kdy byl na zámeckém vrchu založen hrad Stráž na hoře. V jeho podhradí vzniklo městečko, jehož existenci potvrzuje listina krále Václava II. z roku1283. Dalšími majiteli Stráže byli Albrecht z Valdštejna, Lichenštejnové a Hartigové. Ve stráži pod Ralskem pobýval v době výstavby velkých obranných valů proti Prusku i císař Josef II.

Stráž pod Ralskem je kolébkou mocného rodu pánů z Vartenberka. Členové tohoto rodu zastávali ve 14. století vysoké úřady a aktivně zasahovali do politického dění. Vartenberkové předsedali zemskému soudu a zastávali funkci pražského purkrabího. Dvakrát doprovázeli české královny ke sňatku s českými králi - Elišku Rejčku ke sňatku s Václavem II. a Elišku Přemyslovnu ke sňatku s Janem Lucemburským. Znakem Vartenberků byl zlato-černý štít.

Ve Stráži pod Ralskem najdeme roubené i hrázděné domy. Patrové domy jsou spojovány převážně s německým obyvatelstvem, české obyvatelstvo bydlelo spíše v domech přízemních. V patrových domech byly v horním patře komory určené ke spaní, v přízemních domech se spalo i bydlelo v jedné velké světnici. Roubené stavby mají na českém území tisíciletý vývoj, hrázděné stavby pronikly do Čech v 16. století.

Stráž pod Ralskem sousedí s bývalým vojenským prostorem Ralsko. Tento prostor je po dlouhé době opět přístupný veřejnosti a poskytuje výborné podmínky pro turistiku i cykloturistiku. V těsné blízkosti Stráže se nachází i známé rekreační středisko Hamr na Jezeře.

Stráž pod Ralskem
Stráž pod Ralskem
Stráž pod Ralskem, autor: Jan Čelikovský
Vodní nádrž Stráž pod Ralskem, autor: Jan Čelikovský
Kaple sv. Jana Nepomuckého, Stráž pod Ralskem, autor: Jan Čelikovský
Zámek Vartenberk, autor: Jan Čelikovský
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu