27273170
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Josefův Důl

Jizerské hory

Dolní Maxov 218
Josefův Důl, 468 44

Telefon:+420 483 381 096
E-mail:starosta@josefuvdul.eu
podatelna@josefuvdul.eu
infocentrum@josefuvdul.eu
Web:www.josefuvdul.eu
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Obec Josefův Důl leží severovýchodně od Jablonce nad Nisou, v údolí horního toku řeky Kamenice. Dalšími obcemi patřícími pod Josefův Důl jsou: Karlov, Antonínov a Dolní Maxov.

Okolo roku 1690 začal hrabě Maxmilián Des Fours Walderode osídlovat zdejší území německým obyvatelstvem. Roku 1700 byla založena osada Karlov, vznik obce Josefův Důl se datuje rokem 1701. Název vznikl podle jména syna majitele panství, Karla Josefa Desfourse, který se v tomto roce narodil. Původně pastevecká, brusičská a sklářská obec Dolní Maxov byla založena roku 1670. Pojmenována byla po majiteli panství hraběti Albrechtu Maxmiliánovi Desfoursovi.

Roku 1878 byly k Josefovu Dolu připojeny Dolní Maxov a Antonínov, v roce 1960 byl připojen také Karlov. Roku 1909 byla obec Josefův Důl povýšena na městys. Z kulturních památek se zde nachází například zámeček, který byl sídlem hrabat Desfours Walderode. Dále kostel Proměnění Páně, budova fary z roku 1862 a renesanční budova školy z roku 1879. V okolí se nachází řada chat a usedlostí, které jsou dokladem místní lidové architektury.

Josefův Důl má velmi starou sklářskou tradici. První, tzv. Zenkerova huť byla v Josefově Dole postavena již v 17. století. Později huť vlastnil sklář Kittel a pak v roce 1753 ji koupili Riedelové. V roce 1910 byla huť stržena a na jejím místě byla postavena sklárna.

Obec Josefův Důl je obklopena lesy Jizerských hor. Údolí vévodí Josefodolská přehrada, největší údolní nádrž Jizerských hor. Obcí protékají dvě říčky. První Kamenice, nejvýznamnější přítok Jizery v Jizerských horách, o celkové délce 36 km, a Jedlová, horská říčka protékající přírodní rezervací Jedlový důl. Jedná se o řeku s kamenitým řečištěm a spoustou peřejí a vodopádů. Josefův Důl a přilehlé obce jsou dnes oblíbeným výchozím bodem pro sport a turistiku v každém ročním období.

Otevírací doba

všechny měsíce Po 8:00 - 17:00
St 8:00 - 17:00

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu