27661133
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Holenice

Český ráj

Holenice 71
Jičín, 506 01

Telefon:+420 498 771 208
GSM:+420 604 489 089
E-mail:obec.holenice@seznam.cz
Web:www.holenice.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Obec Holenice leží západně od Lomnice nad Popelkou, nedaleko silničního tahu z Turnova do Jičína.

Patří k nejstarším obcím na Lomnicku. Jak vzniklo pojmenování obce nelze přesně zjistit. Podle jedné teorie byla ves Holenice pouhou pustinou, kde nerostlo zhola nic. Podle druhé teorie vzniklo jméno od toho, že obyvatelé obce nosili kvůli blátu vysoké boty, tak zvané holenice.

První zmínka o Holenicích pochází z roku 1412. Ves tehdy patřila Haškovi z Vrchlabí, poté Janu Semínovi ze Semína a dalším. V roce 1628 koupil ves Albrecht z Valdštejna a připojil ji k panství Hruboskalskému. Takřka po celém údolí jsou rozmístěny chalupy a jiné domy, na některých z nich jsou dochovány rysy roubených staveb.

Holenice leží v malebné oblasti Českého ráje. Nedaleko obce je nejznámější dominanta této oblasti - zřícenina hradu Trosky a jižním směrem neméně známé Prachovské skály, které jsou rájem turistů i horolezců.

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu