29343676
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Háje nad Jizerou

Český ráj

Háje nad Jizerou-Loukov 61
Semily, 513 01

Telefon:+420 481 685 232
E-mail:obec@hajenadjizerou.cz
Web:www.hajenadjizerou.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Obec Háje nad Jizerou leží východně od Semil, asi na polovině cesty do Jilemnice. Rozprostírá se v údolí řeky Jizery.

Skládá se ze čtyř osad: Háje nad Jizerou, Dolní Sytová, Loukov a Rybnice. První zmínky o obci Háje pocházejí až z roku 1635 v urbáři panství Kumburk-Úlibice, jako součást peřimovské rychty. V roce 1636 získal Háje Rudolf z Tiefenbachu jako konfiskát po smrti Albrechta z Valdštejna. Roku 1676 přešlo vlastnictví panství na Jana Norberta ze Šternberka. Jako poslední spravoval panství Jan Josef z Trautmannsdorfu.

První písemná zmínka o obcích Dolní Sytová, Rybnice a Loukov se váže k roku 1323, kdy patřily k panství Havla Huby z Lemberka. Koncem 14. století byli držiteli Sytového pánové z Valdštejna. Později je zmiňován pouze panský dvůr, který patřil nejdříve k maloskalskému dominiu a roku 1557 byl připojen k hruboskalskému panství Jindřicha Smiřického ze Smiřic.Obce Rybnice a Loukov byly k tomuto panství připojeny ještě dříve, v roce 1542. Po konfiskaci majetku po bitvě na Bílé hoře získal celé panství Albrecht z Valdštejna. Poté měnilo panství ještě několikrát svého vlastníka, tím posledním byl rod Rohanů.V obci Háje i jejích přilehlých částech se dochovalo poměrně velké množství historických památek, například množství tradičních pojizerských stavení a usedlostí, nebo roubená zvonice v Dolní Sytové. Obec je položena v zajímavé přírodní scenérii, zdejší krajina je velice vhodná pro pěší turistiku i cykloturistiku.

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu