28426170
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Brniště

Českolipsko

Brniště

Web:www.brniste.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Obec Brniště leží asi 7 km jihozápadně od Jablonného v Podještědí.

K obci patří také Hlemýždí, Louhov a Velký Grunov. První zmínky o obci pocházejí z roku 1352. V té době zde hospodařil rod Blektů z Útěchovic. V roce 1359 vykonával vrchnostenská práva pan Vaněk z Vartenberka, když podával plebána z Brniště jako faráře ke kostelu ve Svébořicích. Blektové vlastnili zdejší statky až do počátku 17. století. Poté panství několikrát měnilo svého majitele, získali ho mimo jiné Hyršpergárové z Königsheimu, Albrecht z Valdštejna, Liechtensteinové a Hartigové.

V Brništi a přilehlých obcích se dodnes dochovalo několik historických památek. Jedná se o kostel sv. Mikuláše, barokní vstupní bránu, hřbitovní kapli, kapli na Luhově a několik stavení, které jsou pozůstatkem místní lidové architektury.

Novinkou v obci je naučná Stezka hastrmanů, která seznamuje návštěvníky s tradičním rybníkářstvím v okolí obce.

Brniště, autor: Míra Chmela
Brniště, autor: Míra Chmela
Brniště, autor: Vít Černý
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu