26788030
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Všeň

Český ráj

Všeň 10
Všeň, 512 65

Telefon:+420 481 329 511
E-mail:vsen@vsen.cz
Web:www.vsen.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Obec Všeň leží mezi městy Turnov a Mnichovo Hradiště. Rozkládá se na návrší nad širokým údolím řeky Jizery.

V písemných pramenech je obec Všeň poprvé uváděna v roce 1318. Mezi první doložené vlastníky jednotlivých osad patří Markvarticové, Vartenberkové, Šlikové, Valdštejnové a další.

Obec se odnepaměti dělí na Hrubou Stranu a Malou Stranu. V minulosti byla sídlem domkařů, řemeslníků, rolníků, ale i hudebníků. Na jižním konci vsi je pahorek s příkopem, který je pozůstatkem po knížecím hradu ze 13. století. Přes řeku Jizeru vede železobetonový obecní most z roku 1912, který byl prohlášen za technickou památku. V obci se také dochovala řada staveb lidové architektury a drobných plastik - křížů a soch.

Významnou institucí obce Všeň byla a je škola. Do dnešní podoby byla přebudována v roce 1876. Dosud slouží jako trojtřídní základní škola pro děti z obce a okolí. Výstavná budova bývalé fary dnes slouží jako sídlo obecního úřadu.

Ve Všeni můžeme vidět několik roubených staveb. Mohutný špýcharový dům č.p. 14 pochází ze 2. poloviny 16. století. Najdeme ho ve Všeni - Hrubé straně. Poblíž stojí i roubená myslivna čp. 16. V Mokrém se dochovala původní barokní vrata v podobě brány, která jsou pozůstatkem po bývalé usedlosti čp. 12. Tři podobné brány, ale již bez plastických motivů, najdeme v Ploukonicích u usedlostí čp. 2, 5 a 13.

Obec Všeň sousedí s letoviskem Skokovy a rozsáhlými Žehrovskými lesy, které se táhnou až ke středověkému hradu Kost. Díky své poloze je ideálním místem pro klidnou, ale zároveň aktivní dovolenou. Nabízí široké možnosti turistických a cyklistických výletů do Českého ráje.

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu