27546590
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Bozkov

Český ráj

Bozkov 191
Bozkov, 512 13

Telefon:+420 481 682 169
E-mail:obec@obecbozkov.cz
Web:www.obecbozkov.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Bozkov leží asi 5 km severně od Semil, východně od Železného brodu.

První písemná zpráva o této podkrkonošské obci pochází již z roku 1356. Tehdy Havel Húba z Lemberka daroval klášteru Hradiště nad Jizerou kus lesa, ve kterém mniši založili Farnost u Panny Marie v Bozkově. Koncem 14. století patřil Bozkov k navarovskému panství Valdštejnů, jehož dalšími významnými držiteli byli Smiřičtí ze Smiřic a od roku 1622 i sám Albrecht z Valdštejna. Jako úhradu za vojenské pohledávky získal Bozkov v roce 1635 hrabě Mikuláš Des Fours. V držení tohoto rodu zůstal Bozkov až do roku 1748, kdy bylo semilské panství i s Bozkovem prodáno hraběcí rodině Caretto - Millesimo. Roku 1824 získali Bozkov sychrovští Rohanové. V roce 1923 byl Bozkov povýšen na městys.

Bozkov leží v malebné krajině podkrkonoší. Díky své poloze je dobrým východiskem výletů do západní části Krkonoš i východní části Jizerských hor. Největší turistickou atrakcí jsou známé Bozkovské jeskyně, které najdeme asi 1 km od severního okraje obce.

Mariánská legenda ku vzniku osady Bozkov

Bůh chtěl, aby v nynějším Bozkově stála svatyně Jeho a aby zde zvláště byla ctěna rodička Boží, by sem lid z blízka i z daleka putoval a tu na přímluvu nejsvětější Panny Marie hojných milostí a útěchy a zdraví duševního i tělesného nabýval. Protož dopustil Bůh nejdobrotivější, že objeven byl nad Bedkovicemi, v stráni k severu asi uprostřed nynějšího Boskova zvláštní pramen vody, která záhy od lidu zvána byla "vodou Boží“; pramenem Božským , zázračným , protože zbožným užíváním vody této docházeli přemnozí podivuhodných milosti - i zázračného uzdravení. Zvěst o tom rozšířila se po horách zdejších. I počali sem lidé s důvěrou putovati. Putovali pak čím dál hojněji, poněvadž čím dál i více milostí Božích na přímluvu Bohorodičky, jenž poctu řád benediktinský všude co nejpečlivěji rozšiřoval, zde obdrželi. Lid putoval "k Boží vodě" k Božskému, zázračnému pramenu" na Božskou (Bozkov, Boskov) u Bedkovic": až konečně jméno Boskov vůbec zdomácnělo. Později byla u pramene vystavěna kaplička.

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu