30307435
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Rumburk

Rumburk

Web:www.rumburk.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Město Rumburk leží ve Šluknovském výběžku, na hranici s Německem. Tvoří jeho administrativní, kulturní a dopravní centrum. Rozkládá se ve členité krajině, ve které se střetávají dvě pohoří, Lužické hory se Šluknovskou pahorkatinou.

Město vzniklo v údolí řeky Mandavy, na obchodní cestě, po které se dopravovala sůl z Míšně do Žitavy. První písemné zmínky o Rumburku pocházejí již z roku 1298, kdy je jeho existence doložena listinou městské rady ve Zhořelci. Doklad o městském statutu je datován k roku 1377. Privilegiem císaře Rudolfa II. ze dne 17. prosince 1587 byla městu Rumburk přidělena nová pečeť a městský znak, který nahradil starý znak s erbovním znamením Berků z Dubé.

Na začátku 15. století se zde rozvíjelo lnářství, roku 1515 byl ve městě založen první plátenický cech tkalců. V roce 1848 byla otevřena barvírna a roku 1860 odborná tkalcovská a kreslířská škola. V roce 1869 projel Rumburkem první vlak a to usnadnilo cestu výrobkům, z nichž mnohé získaly proslulost za hranicemi - např. jemné lněné rumburské véby.

V květnu roku 1918 došlo v Rumburku k největšímu protiválečnému vystoupení na našem území, známé Rumburské vzpouře, která byla rozprášena litoměřickou vojenskou posádkou. Město Rumburk se pyšní řadou historických i kulturních památek. Jeho příhraniční poloha a kultura nedaleké Lužice ovlivnila život města, kulturu i stavební styly ve městě.
Rumburk
Rumburk
Rumburk
Rumburk
 Rumburk
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu