30814354
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Jilemnice

Krkonoše

Jilemnice

Web:www.mestojilemnice.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Město Jilemnice je známé jako brána západních Krkonoš. Založili ji počátkem 14. století páni z Valdštejna jako hospodářské a tržní centrum štěpanického, později jilemnického panství. Původ jména Jilemnice připomíná městský znak, na kterém je strom jilm ve stříbrném poli.

V minulosti se v obci rozmohlo plátenictví, které dosáhlo vrcholu na přelomu 18. a 19. století a to hlavně díky hraběcímu rodu Harrachů, jehož příslušníci jej pozvedli na světovou úroveň..

Známá a slavná je také lyžařská tradice, díky níž je Jilemnice označována jako kolébka českého lyžování. Již od roku 1894 zde sportovní lyžování organizuje Český krkonošský spolek SKI, nejstarší samostatný lyžařský spolek v českých zemích.

Město Jilemnice má velmi cenné historické jádro, které skládá ze tří na sebe navazujících souborů. Na návštěvníky zapůsobí zejména typická atmosféra horského městečka. Vzhledem ke své výhodné poloze je Jilemnice již po léta vyhledávaná jako výhodné výchozí místo do západních Krkonoš.

Jilemnické osobnosti

Jindřich Ambrož (1878 - 1955)
Byl tajemníkem Městského úřadu v Jilemnici, psal články do časopisů a propagoval Krkonoše. V roce 1935 prosazoval založení Horské služby, jako jeden z prvních usiloval o zřízení Krkonošského národního parku.

Jaroslav Feyfar (1871 - 1935)
Lékař a fotograf, z jeho dílny pocházejí regionální fotografie z přelomu století.

Zdenko Feyfar (1913 - 2001)
Rodák z Jilemnice, vystudoval obor fotografie. Byl zaměstnán jako fotograf ve filmových ateliérech na Barrandově.

Josef Hanuš (1872 - 1955)
Akademik, profesor Vysokého učení technického v Praze. Stál v čele moderní analytické chemie, publikoval mnoho vědeckých prací v domácích i zahraničních vědeckých časopisech.

Jaroslav Havlíček (1896 - 1943)
Spisovatel, který ve své tvorbě vycházel z prostředí Prahy. Napsal řadu psychologických románů a povídek.

Jaromír Horáček (1900 - 1976)
Dlouhá léta byl kronikářem města Jilemnice. Byl vlastivědným pracovníkem a autorem knih psaných krkonošským nářečím.

Stanislav Mach (1906 - 1975)
Stanislav Mach zavedl do Jilemnice duchovní koncerty, které se konaly v děkanském chrámu. Složil řadu hudebních děl.

Jáchym Metelka
Ředitel dívčích škol v Jilemnici, tvůrce jilemnického betléma. Sbíral krkonošské koledy.

František Pošepný (1836 - 1895)
Český geolog, uveřejnil více než sto vědeckých statí. Před jilemnickým zámkem, při vchodu do parku, stojí žulová bysta s jeho plastikou.

Jan Weiss (1982 - 1972)
Český spisovatel, byl představitelem moderní české prózy meziválečného období. Jeho busta se nachází urnovém háji na místním hřbitově.

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu