29939692
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Synagoga Jičín

Český ráj

Židovská 100
Jičín, 506 01

Telefon:+420 724 029 359
E-mail:basevi@seznam.cz
Web:www.basevi.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Jičínská synagoga je jednou z mála poměrně dobře zachovaných židovských památek v oblasti Českého ráje.

Historie jičínské synagogy spadá do konce 70. let 18. století, první doložená zpráva pochází z května roku 1773, kdy byla na střechu synagogy umístěna Davidova hvězda. Budova samotná je původně barokního původu, z hlediska architektonického se jedná o jednoduchou klasicistní stavbu na obdélníkovém půdorysu se sedlovou střechou, vestavěnou galerií s vnějším krytým přístupovým schodištěm a s hlavním prostorem sklenutým třemi poli valené cihlové klenby s lunetami. Pravidelné bohoslužby zde probíhaly do začátku 2. světové války.

V lednu 1943 byla necelá stovka jičínských Židů odvezena transportem do Terezína a následně v témže roce byla většina z nich nacisty zavražděna v koncentračním táboře Osvětim. Po válce synagoga sloužila jako skladiště. V 60. letech byla synagoga nuceným prodejem převedena do majetku státu. V 70. a 80. letech minulého století sloužila k uskladnění léčivých bylin státního podniku Léčiva. Po roce 1989 přešla synagoga do majeku města Jičín, které ji v roce 1993 prodalo soukromé osobě. V roce 2001 byla synagoga soudním rozhodnutím navrácena židovské obci v Praze. Následně v letech 2001-2008 prošla synagoga kompletní rekonstrukcí, která zahrnovala výměnu střešní krytiny, krovů, sanaci obvodového zdiva a prasklin kleneb. Pozdně barokní synagoga s klasicistní výmalbou nyní právem patří mezi jičínské skvosty, pro veřejnost byla slavnostně otevřena v červnu roku 2008. Synagoga je zařazena do projektu Revitalizace židovských památek v ČR. Vlastníkem synagogy je Židovská obec v Praze, provozovatelem je obecně prospěšná společnost Baševi. Provoz synagogy finančně podporuje město Jičín. 

Otevírací doba

Květen - Říjen Po - Ne 9:00 - 17:00

V červenci a srpnu je v rámci prodloužených víkendů v pátek otevřeno od 9:00 do 19:00. V době od 15. - 30. června a 1. - 15. září otevírací doba denně od 9:00 do 17:00.

Vstupné

Vstupné synagoga
Plné vstupné:20,00 CZK
Děti:10,00 CZK děti do 15 let
Senioři:10,00 CZK
Poznámka:Děti do 6 let zdarma

Související články

Synagoga Jičín

Výklad v cizím jazyce: angličtina
Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina
Služby a vybavení: parkoviště, stání na kola, prodej upomínkových předmětů

Synagoga Jičín
Synagoga Jičín
Synagoga Jičín
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu