29041506
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Klášterní bazilika Všech svatých, Česká Lípa

Českolipsko

Česká Lípa, 470 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Klášterní bazilika je součástí bývalého augustiniánského kláštera, který byl založen r. 1624 Albrechtem z Valdštejna.

V augustiniánském klášteře v minulosti sídlila církevní škola, z níž se postupně vyvinulo dnešní Gymnázium v České Lípě,  a byl zde i Okresní archiv Česká Lípa. Dnes jsou objekty někdejšího kláštera sídlem Vlastivědného muzea a galerie.

Bazilika stojí na místě původního klášterního kostela, který byl těžce poškozen požárem v roce 1661. Roku 1700 započala stavba nového klášterního kostela a o sedm let později byl vysvěcen. Cibulová báň věže shořela při požáru města roku 1820 a byla nahrazena provizorním jehlancem, jenž zde vydržel až dodnes. Kostel byl 9. července roku 1927 povýšen na baziliku minor, tj. papežský kostel, jak naznačuje znak papeže Pia XI. na vchodem do baziliky.

Interiér kostela je vybaven dřevěnými lavicemi, z nichž první dvě řady jsou zdobeny uměleckými řezbami z konce 17. století, a oltáři z 18. století. Na kruchtě jsou umístěny varhany zhotovené roku 1848 firmou Franze ml., Josefa a Antona Fellerových z Libouchce. Po své opravě v roce 1940 se dochovaly ve vzácně původním stavu a patří k největším a nejlepším nástrojům svého druhu u nás.

V klášterní bazilice Všech svatých jsou dodnes pořádány bohoslužby a v celém areálu kláštera (dnešního Vlastivědného muzea a galerie) bývají pořádány kulturní akce města (např. tradiční vánoční trhy).

(Informace čerpány z publikace Kostely v České Lípě, autoři: Jaroslav Panáček, Michal Panáček, vydáno r. 2013)

Bazilika Všech svatých, Česká Lípa
Bazilika Všech svatých, Česká Lípa
Koncert MHF Lípa Musica v bazilice Všech svatých, autor: Vít Černý
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu