30067166
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Kostel sv. Archanděla Michaela, Smržovka

Jizerské hory

Hřbitovní
Smržovka, 468 51

Telefon:+420 483 382 286
+420 483 369 325
GSM:+420 603 743 968
E-mail:info.smrzovka@seznam.cz
Web:www.smrzovka.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Smržovský kostel sv. Archanděla Michaela je uváděn jako jeden z nejkrásnějších a nejlépe situovaných kostelů v Libereckém kraji.

Kostel sv. Archanděla Michaela, pozdně barokní dominanta širokého okolí, stojí na Kostelním vrchu ve výšce 649 m.n.m. a vévodí celé Smržovce. Na Jablonecku je považován za významnou stavební památku. Základní kámen byl položen roku 1767 v blízkosti původního dřevěného kostelíka a v roce 1781 byl nový kamenný kostel vysvěcen ke cti sv. Michala. Svou polohou je to jeden z nejlépe umístěných kostelů ve zdejším kraji, je situován v přímé lince mezi Ještědem a Sněžkou. Traduje se, že do pamětní schránky ve věži byla vložena mimo zakládacích listin také skleněná perla, symbolizující obživu většiny obyvatel smržovského panství - sklářství.

V roce 1967 zachvátil kostel požár, který zničil střechy, poškodil klenby, byla zničena veškerá štukatérská výzdoba i nástropní malba, propadly se podlahy na kůru. Oheň roztavil zvon, věž se zřítila a byly zničeny oba křišťálové lustry. Mobiliář byl zčásti zachráněn díky obětavosti smržovských občanů, ale nedochoval se kompletní. Rekonstrukce střechy kostela proběhla v letech 1969 - 1971, dříve, než se naplno rozběhla normalizace. Obnovena byla i věž kostela, kde byl slavnostně, ale bez minimální publicity, zavěšen zvon pocházející z roku 1663 darovaný litoměřickou konzistoří. Dalším škodám se nepodařilo zabránit, protože tímto záchrana vzácné památky nadlouho skončila.

V roce 1991 začala celková obnova objektu, která vzhledem ke své finanční náročnosti trvá dodnes.

V kostele sv. Archanděla Michaela se konají mše, adventní a benefiční koncerty a kostel je také otevřen k individuálním prohlídkám v rámci významných akcí města. Na zajištění prohlídek se podílí členové občanského sdružení Michael, které vzniklo v roce 2004 s cílem podílet se na renovačních a pomocných pracích prováděných v kostele sv. Archanděla Michaela. Sdružení také spolupracuje s farností a městem při realizaci úprav okolí hřbitova a kostela.

V současné době se veškerá pozornost obrací na opravu podlahy kostela. Nyní je opraveno cca 45% z celkové plochy podlahy. Samozřejmě vše mohlo proběhnout pouze díky příspěvkům a darům od všech – tedy občanů Smržovky, návštěvníků kostela, města Smržovka, grantu Nadace Občanského Fóra a v roce 2013 také díky mimořádně velkým darům od několika členů našeho sdružení.

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu