28160954
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Johanitská komenda sv. Zdislavy a Havla z Lemberka, Český Dub

Českolipsko

ul. Svobody 31/IV
Český Dub, 463 43

Telefon:+420 485 147 090
E-mail:muzeum@cdub.cz
Web:www.muzeumceskydub.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Podzemí johanitského kláštera sv. Zdislavy v Českém Dubu je součástí teprve nedávno objevené a postupně prozkoumávané a rekonstruované johanitské komendy sv. Zdislavy a Havla z Lemberka.

Historie této komendy sahá až do 13. století, kdy se král Václav I. rozhodl zabezpečit obchodní stezku řadou komend rytířského a špitálního řádu johanitů. Tyto kláštery měly vedle náboženské úlohy i úlohu polovojenskou a povinnost starat se o poutníky. V roce 1425 přilehlý klášter vypálili husitští sirotci a roku 1564 zde byl vystavěn renesanční zámek.

Dlouhá léta se mělo za to, že komenda zanikla v dobách husitských válek. Stavebně-technický průzkum v letech 1991 - 93 vedl ke znovu objevení původního kláštera a zpřístupnění románské kaple sv. Jana Křtitele, románsko-gotické síně a menšího sálu konventu. Stáří románských a gotických památek tvoří naprostý historický unikát v českých zemích.

Prostory johanitského kláštera s kaplí sv. Jana Křtitele tvoří samostatnou expozici Podještědského muzea.

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu