28166420
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Dům Jany a Josefa V. Scheybalových

Jizerské hory

Kostelní ulice 1/6
Jablonec nad Nisou, 466 01

Telefon:+420 483 356 201
+420 774 667 677
E-mail:info@jablonec.com
Web:www.jablonec.com
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Bývalá fara čp. 1 v Kostelní ulici představuje společně s kostelem sv. Anny jednu z nejstarších a nejvýznamnějších stavebních památek města a také neopominutelnou dominantu v původním centru obce. Její přeměna, jedna z nejnáročnějších stavebních akcí ve městě, je dokončena.

Od druhé poloviny 60. let minulého století obývali dům bývalé fary manželé Jana a Josef V. Scheybalovi. Řadí se k nejvýznamnějším osobnostem Jablonecka i Libereckého kraje. Věnovali se národopisu, lidové kultuře, památkové péči, místopisu a regionální historii. Vytvořili pozoruhodné umělecké sbírky a obsáhlou knihovnu. Josef V. Scheybal byl výborným kreslířem a talentovaným ilustrátorem. Díky němu a jeho manželce má Liberecký kraj obsáhlý vědecký a umělecký dokument zachycující jeho památky lidového umění, krajinu i přírodu.
Po smrti manželů připadl objekt městu, které se rozhodlo uctít jejich památku a zrekonstruovat dům nesoucí jejich jméno a odkaz.

Bývalá fara v Jablonci nad Nisou dostala novou tvář.

Rekonstrukce probíhala pod dohledem odborníků a byla realizována z projektu podpořeného EU v Regionálním operačním programu NUTS II Severovýchod, oblast podpory 3.1 Rozvoj infrastruktury cestovního ruchu a jejím cílem byla stavební rekonstrukce objektu a jeho přeměna na Dům Jany a Josefa V. Scheybalových.

Dům slouží jak občanům města, tak turistům, k podání komplexních informací z oblasti cestovního ruchu a kultury. V přízemí je umístěno turistické informační centrum, v prvním patře Městská galerie MY a v podkroví Památník Jany a Josefa V. Scheybalových.

Otevírací doba

Leden - Prosinec Út - Pá 9:00 - 12:00
Út - Pá 13:00 - 17:00
So 10:00 - 13:00

V červenci a srpnu je turistické informační centrum v Domě manželů Scheybalových otevřeno také v neděli od 10 do 13 hodin

Související články

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu