27444737
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Zřícenina hradu Frýdštejn

Český ráj

Frýdštejn 80
Frýdštejn, 463 42

Telefon:+420 483 393 060
E-mail:oufrydstejn@iol.cz
Web:www.frydstejn.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Zachovalá zřícenina skalního hradu se vypíná nad údolím řeky Jizery. Tento typický strážní hrad je překrásnou dominantou Maloskalska.

Hrad, stojící na strmých, nepřístupných skalách, byl založen ve druhé polovině 14. století pravděpodobně pány z Bibrštejna. Na počátku 15. století byl hrad obléhán husity a ke konci 16. století se uvádí jako pustý. V podhradí stojí jednoduchá pískovcová kaplička z roku 1823, postavená ve stylu lidového baroka. Historie Frýdštejna je spojena se jménem malíře Beneše Knüpfera a Eduarda Miléna nebo kameníka Ignáce Martince, jemuž jsou připisovány také práce na výzdobě Pantheonu.

Hrad byl z části vytesán ve skále, stísněné prostory nutily stavitele k vytvoření patrové koncepce stavby. Obranu hradu zajišťovaly hradby, do nichž byla zapojena i velká kulatá věž. Ta je dominantou Frýdštejna a také nejlépe zachovalou částí hradu.  Byla vystavěna na nejvyšším skalisku tak, aby z ní bylo možno obhlédnout široké okolí. Věž je asi 15 m vysoká a má 9 metrů v průměru, s dvouumetrovou tloušťkou zdiva. Jediný vchod byl v prvním patře asi 6 - 7 m nad úrovní nádvoří.

Hrad Frýdštejn byl zřístupněn veřejnosti v 90. letech minulého století poté, co turnovský okrašlovací spolek hrad koupil od knížat Rohanů se Sychrova a nechal dochované zdivo zpevnit. Nálezy z doby osídlení hradu se nacházejí ve sbírkách turnovského muzea. V současné době je hrad ve vlastnictví obce Frýdštejn.

Poloha: 8 km od Turnova

Rozhledové místo: Z hradní věže se nabízí pěkný výhled na okolní malebnou krajinu Maloskalska.

Otevírací doba

Květen - Říjen Út - Ne 10:00 - 17:00

Vstupné

Plné vstupné:50,00 CZK
Děti:20,00 CZK děti do 15 let
Studenti:30,00 CZK
Senioři:30,00 CZK
Poznámka:Děti do 6 let zdarma.

Související články

Zřícenina hradu Rotštejn, autor: Ing. Pavla Bičíková

Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina
Restaurace - vzdálenost (m): 500
Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola, občerstvení, restaurace, prodej upomínkových předmětů

Zřícenina hradu Rotštejn, autor: Ing. Pavla Bičíková
Zřícenina hradu Frýdštejn, autor: Milan Drahoňovský
Zřícenina hradu Frýdštejn
Frýdštejn, autor: Hana Palečková
Frýdštejn a okolí, autor: AZfotky
Frýdštejn, autor: AZfotky
Frýdštejn, autor: Frýba
Frýdštejn, autor: AZfotky
Frýdštejn, autor: Bacovský
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu