28596903
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Vydejte se po stopách skalních měst

Český ráj

Jedním z hlavních důvodů, proč je Český ráj turisty tolik vyhledávaným a oblíbeným turistickým cílem, jsou jeho unikátní pískovcová skalní města. K nejznámějším, nejrozlehlejším a horolezci velmi oblíbeným skalním oblastem patří Hruboskalské skalní město, které se rozkládá jižně od města Turnova a je charakteristické svými impozantními věžemi dosahujícími výšky až 55m a romantickými údolími...

Po hřebenové cestě vede Zlatá stezka Českého ráje s řadou vyhlídkových míst jako je Mariánská vyhlídka, vyhlídka Na Kapelu, vyhlídka U Lvíčka či rozhledna Hlavatice. Pod Mariánskou vyhlídkou vznikl symbolický hřbitov zahynulých horolezců.

V oblasti Hruboskalska můžete navštívit jeden z nejstarších hradů Českého ráje – hrad Valdštejn, nebo se podívat na vyhlídkovou věž zámku Hrubá Skála.

Další významnou a turisty velmi navštěvovanou skalní oblastí jsou Prachovské skály nacházející se nedaleko města Jičína. Patří k nejstarším z přírodních rezervací v České republice. Skalní věže, které zde dosahují výšky až 40m, jsou rovněž častým cílem horolezců. I v této oblasti se nacházejí četné skalní vyhlídky. Na severozápadním okraji Prachovských skal najdete zříceninu volně přístupného skalního hradu Pařez.

Perlou Českého ráje je severnější Maloskalsko. Výrazný Vranovský hřeben a Suché skály jsou pozůstatkem obrovské kry, kterou alpsko-karpatské vrásnění vyzdvihlo a postavilo do kolmé polohy. Úzký skalní masiv na pravém břehu Jizery byl ve středověku využit jako základ obranných hradů Vranov (Pantheon) a Frýdštejn, jejichž dochované pozůstatky jistě stojí za návštěvu.

Hruboskalsko - Mariánská vyhlídka
Hruboskalsko - Mariánská vyhlídka
Prachovské skály
Vyhlídka U Lvíčka - Hruboskalsko
Maloskalsko
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu