29041740
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Zřícenina hradu Děvín

Českolipsko

Hamr na Jezeře, 471 28

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Zřejmě na místě staršího hradiště vznikl kolem poloviny 13. století královský hrad. Václav II. ho roku 1283 daroval Janu z Michalovic.

V letech 1359 - 1516 patřil s krátkými přestávkami pánům z nedaleké Stráže (Vartemberka). Pak ho koupili Biberštejnové a za nich hrad prodělal velkou renesanční přestavbu. V roce 1645 byl Švédy pobořen a vypálen a tím končí jeho historie.

Vlastní hrad tvořila hranolová věž s připojenou budovou paláce. Hradní areál neměl příkopy, dostatečnou ochranu mu poskytovaly strmé srázy. Dolní předhradí bylo dřevěné. Podél zdi vlastního hradu od něj vedla cesta k druhé bráně do horního předhradí, které bylo již kamenné. Třetí branou se procházelo do horního hradu, který chránily bašty.

Do dnešních dob se dochovalo poměrně rozsáhlé zdivo, sklepy a hradní studna. V podzemí hradu byla objevena tzv. Děvínská štola, kde se těžila železná ruda pro zdejší pece.

Poloha: 3 km od Hamru na Jezeře

Autor úvodní fotografie: Jiří Vackář

Zřícenina hradu Děvín, autor: Jiří Vackář
Zřícenina hradu Děvín, autor: Jiří Vackář
Zřícenina hradu Děvín, autor: Milan Drahoňovský
Zřícenina hradu Děvín, autor: Milan Drahoňovský
Zřícenina hradu Děvín, autor: Milan Drahoňovský
Děvín, autor: Chmela Matyáš
Děvín, autor: Chmela Matyáš
Děvín, autor: Chmela Matyáš
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu