29007153
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Zřícenina Chřibský zámek

Českolipsko

Chřibská, 407 44

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Nepatrné zbytky skrovného skalního hrádku se dochovaly v lesích severně od Chřibské.

V lesích severně od Chřibské se dochovaly zbytky skrovného skalního hrádku, jehož původ je opředen pověstmi. Podle nich měl být buď loveckým sídlem založeným ve 13. století, nebo strážním hrádkem na staré Lužické cestě. Z hradu měla vést podzemní chodba až do zámečku v Dolní Chřibské, a také zde měly být ukryté poklady, které lákaly obyvatele z okolí ke kopání.

Hrádek zanikl patrně již v 15. století. Jeho zbytky stojí na strmé pískovcové skále nad Doubickým potokem, poblíž silničky z Dolní Chřibské do Doubice, nedaleko hájovny U sloupu. Dle archeologického výzkumu se jednalo o neopevněnou stavbu, jejíž základy tvořil do skály vytesaný suterén a nadzemní část dřevěná konstrukce. Dnes je zdek vidění suterén vysekaný ve skalním suku s nikou a kapsy a stopy po bývalých dřevěných částech objektu.

Přestože historie hrádku je zahalena tajemstvím a jeho pozůstatky nejsou velké, lze turistům návštěvu tohoto pěkného místa doporučit. Zbytky skalního hrádku stojí na strmé pískovcové skále nad Doubickým potokem, poblíž silničky z Dolní Chřibské do Doubice, nedaleko hájovny U sloupu, kde odbočuje cesta k Tokáni.

Poloha: severně od obce Chřibská

Zřícenina Chřibský zámek
Zřícenina Chřibský zámek
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu