17824576
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Hrad a zámek Staré Hrady u Jičína

Český ráj

Staré Hrady 1
Staré Hrady, 507 23

GSM:+420 602 302 265
E-mail:info@starehrady.cz
Web:www.starehrady.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Výlet pro děti i dospělé do pohádek čaroděje Archibalda I.

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína. První písemná zmínka je z roku 1340. K původně gotickému hradu s rukopisem Petroparléřské hutě byl později  přistavěn renesanční zámek s rozsáhlým podzámčím s dochovanými renesančními figurálními sgrafity. Tento unikátní renesanční komplex navštívilo v loňském roce 105 tisíc turistů. Otevřeno je tu celoročně. Většina prohlídkových okruhů je věnována především dětem, i když laskavou pohádku a humor ocení i dospělí.

V hradní a zámecké části vede prohlídkový okruh Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I. Můžete si prohlédnout ojedinělou expozici u nás – kupecké krámky, koloniál a obchod s kávou, jak vypadaly v dobách našich prababiček. Dále uvidíte barokní kuchyni, velkou loveckou chodbu, unikátní ložnici a pracovnu a další zajímavosti z období vrcholu habsburské monarchie. Především děti zaujmou pohádkové bytosti, které se hradě a zámku usadily – draci, dráčkové, dračí princové a rytíři, víly a skřítkové. Nakonec Vás přijme v Dračí královské komnatě na osobní audienci i samotný dračí král Rozumbraďák XVI. V gotických zdech se také zjevují i tajemní templáři, kterým údajně původní tvrz Stará kdysi patřila.

Udatný rytíř nebo opravdová princezna vás zavedou do tajemného okruhu Zámecké pohádkové sklepení, kde pilní a šikovní skřítkové Tvoříčci neustále pracují.  Zde našli svůj domov umounění dobráčtí čertíci, vodníci, skřítkové a veselí strašidláci. Navštívíte tu také lesní a ledové království, pohádkovou hladomornu, čertovskou a vodnickou domácnost, rodinku starohradského obra Zelijáše, velkého ochočeného draka Třífrňáka, palác plný skřítků a mnoho dalších překvapení. Novinkou jsou Obří smaragdoví draci, kteří vylézají z podzemích katakomb.

V prohlídkovém okruhu Hradní pohádková půda vás veselá čarodějnice zavede na hradní půdu, plnou krásných věcí, opředených letitými pavučinami. Zabydleli ji čarodějnice různých kategorií a pravá starohradská strašidla, strašidýlka a také pěkně vykutálení skřítkové. U čarodějnice Laterny uvidíte časostroj, který vás vezme zpátky do pohádky, navštívíte strašidláckou kuchyni skřítka Blafuse Šlamastykuse, prádelnu čistotné čarodějnice Furtoperty a mydlírnu  čaroděje Mydlifouse. Novinkou hlavní letošní sezóny budou Mocní čarodraci Mocjeďáci. Na hradním nádvoří Vás čeká i kurz čarodějného létání na koštěti.

Už v předzámčí vás upoutá zvláštní nápis Čarodějná Bestyjola. Tady  starohradské čarodějnice různých kategoríí a kouzlobabky  s láskou pečují o své živé miláčky. Uvidíte tu čarodějné almary, kamna, kde si čarodějnice připravují dobrůtky, lektvary a utrejchy,  cestovní kočár a další důležité čarodějné potřebnosti. Jestli chcete vědět, proč je cestovní kočár rozpůlený, přijďte si poslechnout pohádkový příběh.

Hradem vás od sklepa až po půdu provede třeba opravdová krásná princezna, rozpustilá vodnice nebo dokonce skutečná čarodějnice nebo čertice. Nejvyšší pohádkový čaroděj Archibald I., čarodějové, čarodějnice, kouzlobabky a princezny, čerti a čertice, strašidýlka, skřítkové a další prapodivné pohádkové bytosti s ještě prapodivnějšími jmény na vás už netrpělivě čekají. A věřte nebo ne, je jich tu už na tři sta padesát! 

Specielní zvýhodněné okruhy pro:

· děti z mateřských škol a první stupně základních škol

· studenty středních škol a druhé stupně základních škol

· seniory a kolektivy v mezisezónních prohlídkách

Celoroční program, otevírací dobu a další informace najdete na www.starehrady.cz nebo

www.facebook.com/StareHrady

Kontakt: info@starehrady.cz, rezervace tel. 602 302 265    

Dovolená s dětmi - nabídka

Expozice je upravena tak, aby zaujala i dětské návštěvníky, hradem je provázejí pohádkové bytosti z pohádkových příběhů kouzelného dědečka Fábulína.

Školní a zájmové pobyty - nabídka

Speciální zvýhodněné okruhy pro děti mateřských škol a první stupně základních škol, studenty středních škol a druhé stupně základních škol.

Příloha

Otevírací doba

Leden - Duben So - Ne 10:00 - 17:00
Květen - Červen Út - Ne 9:30 - 17:00
Červenec - Srpen všechny dny v týdnu 9:30 - 18:00
Září Út - Ne 9:30 - 17:00
Říjen - Prosinec So - Ne 10:00 - 17:00

Předem objednané zájezdy kdykoliv po celý rok.

Vstupné

Plné vstupné:115,00 CZK
Děti:65,00 CZK děti do 11 let
Studenti:85,00 CZK
Senioři:85,00 CZK
Vstupné do Čarodějné Bestyjoly
Plné vstupné:45,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:25,00 CZK

Související články

Staré Hrady   hrad a zámek

Výklad v cizím jazyce: angličtina, němčina
Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština, ruština
Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola, úschovna zavazadel (šatna), občerstvení, restaurace, WC, prodej upomínkových předmětů

Staré Hrady   hrad a zámek
Hrad a zámek Staré Hrady, autor: Jiří Morávek
Hrad a zámek Staré Hrady, autor: Jiří Morávek
Hrad a zámek Staré Hrady u Jičína, autor: jan špelda
Hrad a zámek Staré Hrady u Jičína, autor: jan špelda
Hrad a zámek Staré Hrady u Jičína, autor: jan špelda
Hrad a zámek Staré Hrady u Jičína, autor: jan špelda
Zámek Staré Hrady
Zámek Staré Hrady
Zámek Staré Hrady
Zámek Staré Hrady
Zámek Staré Hrady
Zámek Staré Hrady
Zámek Staré Hrady
Čaroděj Mydlifous
Čarodějná prádelna
Čarodějnice Baldachýna
Čarodějnice Fimfaróna
Čarodějnice Furtoperta
Čarodějnice parádnice
Děda Medulán a skřítek Medulínek
Dobrý duch pohádkových Starých Hradů
Mydlírna
Pohádkové rejdiště
Skřítek Blafus Šlamastykus
Skřítek Krosimuška
Čarodějné zimní pohádkové prohlídky
Časem zpátky do pohádky
Slavnosti pohádek
Slavnosti vína
Středověké soboty na hradě
Valdštejnské slavnosti
Vánoce na hradě
Vepřové hody
Obří smaragdoví draci
Hrad a zámek Staré Hrady
Rodina obra Zelijáše a jeho ženy Knedlindy
Skřítek Špiritus a jeho paní Kocovinka Ranní
Zámecké sklepení   Obří smaragdoví draci
Hrad a zámek Staré hrady   leták 2017 přední
Hrad a zámek Staré hrady   leták 2017
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2017
load
Zavřít mapu