27155457
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Zámek Jilemnice

Krkonoše

Zámek
Jilemnice, 514 01

Telefon:+420 481 543 041
Fax:+420 481 543 041
E-mail:kmjilemnice@krnap.cz
Web:www.krnap.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Jilemnický zámek pochází z 16. století, kdy jej nechali postavit Křinečtí z Ronova.

Od nich panství zdědili Harantové z Polžic a Bezdružic a v roce 1701 zámek koupil pokrokový rod Harrachů, kteří ho v letech 1714 a 1895 rozšířili do dnešní podoby. Během 2. světové války byl jejich majetek zkonfiskován a po válce připadla budova i pozemky československému státu.

V zámku dnes sídlí Krkonošské muzeum, které vzniklo díky řediteli dívčí školy Jáchymu Metelkovi a učiteli Janu Bucharovi ze sbírek pro Národopisnou výstavu československou v roce 1891. Zajímavostí je unikátní Metelkův mechanický ozvučený betlém z let 1883 - 1913, či nejjemnější lněná příze na světě.

V zámeckém parku se nachází řada vzrostlých stromů. Mezi nimi i mohutná 250 let stará lípa, která je nejstarším stromem ve městě. Proti vstupní bráně parku stojí pomník světoznámého geologa Františka Pošepného. Hlavní vchod do zámeckého parku je z Kostelní ulice.

Expozice: Historicko - etnografická expozice, historie českého lyžování, památky na hraběcí rod Harrachů, sbírka betlémů, soubor pohřebních cechovních štítů, Kavánova galerie.

Zámek Jilemnice, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, ruština, francouzština
Parkoviště - vzdálenost (m): 100
Služby a vybavení: parkoviště, WC, prodej upomínkových předmětů

Zámek Jilemnice, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí
Zámek Jilemnice, autor: Milan Drahoňovský
Zámek Jilemnice, autor: Medřická
Zámek Jilemnice, autor: Renner
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu