29007282
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Zámek Vartenberk (nepřístupný)

Českolipsko

Stráž pod Ralskem, 471 27

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Ve 13. století byl na ochranu obchodní žitavské záhvožďské cesty na místě původního strážného hrádku postaven gotický hrad Vartenberk.

Zakladatelem hradu byl patrně Markvart z Března. V roce1563 byl hrad přestavěn na renesanční zámek, který v roce 1865 navštívil i císař František Josef I.

V novodobé historii byl zámek využíván k ubytování rekreantů, později však byl zdevastován sovětskými vojsky a dne 11. září 1987 vyhořel. Zámek nebyl doposud zcela opraven, není přístupný k prohlídkám veřejnosti.

Na protější straně Zámeckého vrchu se nachází kaple svatého Jana Nepomuckého, která je se zámkem spojena lipovou alejí. Na nejvyšším místě Zámeckého vrchu stával kříž. Pod hradem najdeme barokní sochu svatého Norberta a Mariánský sloup s dvěma anděly od K. Steyera. Na zábradlí jsou sochy čtyř světců z roku 1726.

Zámek, autor: Michaela Voříšková
Zámek, autor: Michaela Voříšková
Pohled na Zámek, autor: Patrik Endrych
Zámek
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu