30606151
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Severočeské muzeum Liberec

Jizerské hory

Masarykova 11
Liberec, 460 01

Telefon:+420 485 246 111
Fax:+420 485 108 319
E-mail:muzeumlb@muzeumlb.cz
Web:www.muzeumlb.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Expozice Severočeského muzea jsou zaměřeny na oblast uměleckých řemesel a průmyslu a dále na regionální přírodovědu, archeologii a historii.

Kuratorium Severočeského průmyslového muzea v roce 1895 vybralo pro stavbu nové budovy návrh vídeňského architekta Friedricha Ohmanna. Stavba probíhala mezi lety 1897–1898 a realizovala ji liberecká firma Gustava a Ferdinanda Mikschových podle prováděcích plánů dopracovaných berlínským ateliérem Griesbach & Dinklage. Rozsáhlé historizující stavbě dominuje věž, která je kopií staré liberecké radnice zbořené roku 1892 a zahrnuje v sobě i volnou repliku klasicistního soukenického domu charakteristického pro Liberec. Johann Liebieg starší zastával funkci prezidenta muzejního kuratoria a podílel se na nákupy jeho sbírek ve Vídni. Heinrich Liebieg odkázal muzeu svou sbírku uměleckých kovů, starožitnosti z frankfurtské vily a také finanční obnos pro rozšiřování muzejních sbírek.Expozice užitého umění zahrnuje vývoj evropského užitého umění od starověku do současnosti. Jedná se o nevšedně bohatý soubor skla, keramiky, porcelánu, textilu, tapiserií, nábytku, dřevořezeb, hodin, starých tisků, šperků, ušlechtilých kovů a dalších oborů.

Bohaté sbírky Severočeského muzea obsahují špičkové kolekce především v uměleckých řemeslech – sbírka orientálních koberců je druhá největší v ČR, rovněž i sbírka současné autorské tapiserie. Mimořádně cenné a početné jsou soubory koptských tkanin, historických gobelínů (v expozici SM visí nejstarší vystavený gobelín v ČR), vyšívaných liturgických textilií, krajek, skla, porcelánu, uměleckého kování, cínu, plakátů, starých tisků atd. Bohatě jsou zastoupené i sbírky historické, etnografické a přírodovědecké. Na jaře 2014 byla otevřena nová expozice přírody Liberecka, které dominují dvě unikátní dioramata věrně zobrazující prostředí bučiny a rybníku i s jejich typickými obyvateli. Nejzajímavější exponáty z celkového počtu víc jak 700 tisíc uchovávaných předmětů postupně zpřístupňujeme prostřednictvím portálu www.esbirky.cz.

Příloha

Otevírací doba

Leden - Prosinec Po - zavřeno
Út 9:00 - 17:00
St 9:00 - 18:00
Čt - Ne 9:00 - 17:00

Vstupné

Expozice+výstavy
Plné vstupné:50,00 CZK
Rodinné vstupné:120,00 CZK Max. 2 dospělí a 2 děti
Děti:20,00 CZK děti do 15 let
Studenti:20,00 CZK
Senioři:20,00 CZK
Poznámka:Od čtvrtka 22. května společně zavádí pro své návštěvníky Oblastní galerie a Severočeské muzeum vzájemné motivační vstupné. Vstupenka zakoupená v galerii, která nebude starší víc jak 14 dní, umožní zájemcům vstup do muzea zdarma na probíhající výstavy. Při zakoupení muzejní vstupenky zase může návštěvník do 14 dnů využít 50% slevu na vstupném do Oblastní galerie.
Pouze výstavy
Plné vstupné:30,00 CZK
Děti:10,00 CZK
Studenti:10,00 CZK
Senioři:10,00 CZK

Související články

Severočeské muzeum, autor: p. Sváček

Služby a vybavení: úschovna zavazadel (šatna), občerstvení, WC
Typ muzea: vlastivědné, výtvarné umění

Severočeské muzeum, autor: p. Sváček
Severočeské muzeum
Severočeské muzeum, autor: Severočeské muzeum, KU
Severočeské muzeum, autor: Severočeské muzeum, KU
Severočeské muzeum, autor: Severočeské muzeum, KU
Severočeské muzeum, autor: Severočeské muzeum, KU
Severočeské muzeum, autor: Severočeské muzeum, KU
Severočeské muzeum, autor: Severočeské muzeum, KU
Severočeské muzeum, autor: Severočeské muzeum, KU
Severočeské muzeum
Severočeské muzeum, autor: p. Sváček
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu