28421613
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Muzeum Jizerských hor

Jizerské hory

Jizerka 43
Kořenov, 468 50

GSM:+420 723 519 290
+420 606 394 817
E-mail:muzeum@csopjizerka.cz
pavel.byron@seznam.cz
rkocvera@seznam.cz
Web:www.csopjizerka.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Muzeum Jizerských hor najdete uprostřed Jizerských hor, v osadě Jizerka. Sídlí v objektu Českého svazu ochránců přírody Jizerka. Budova byla postavena v roce 1889 v době největšího rozmachu osady Jizerka a sloužila jako škola pro děti místních obyvatel, kterých zde žilo více než 400 – převážně sklářů, dřevařů, řemeslníků a obchodníků.

S ukončením provozu skláren ve dvacátých letech minulého stol. počet dětí ve škole poklesl, ale přesto škola sloužila na Jizerce svému poslání nepřetržitě do roku 1962. V 50. letech 20. století zde také sídlil úřad místního národního výboru. Následující léta sloužila budova jako prodejna základních potravin, poté byla přestavěna na rekreační zařízení Bytového podniku v Desné v Jiz.horách, kdy zde také našla útočiště Horská služba a Státní ochrana přírody. V roce 1989 koupil objekt bývalé školy okresní výbor ČSOP v Jablonci n.N. a předal jej do užívání 3. ZO Jizerka.

V říjnu 1994 zde bylo otevřeno informační středisko obohacené o expozici pod názvem Stará tvář Jizerských hor, která pojednávala o historii osídlení a způsobu života v dřívějších dobách. Tato expozice vznikla podle scénáře RNDr. Miloslava Nevrlého za pomoci Severočeského muzea v Liberci a Muzea skla a bižuterie v Jablonci n.N. Další expozice zabývající se historií sklářství a informující o současném stavu a dění v Jizerských horách byly otevřeny v červnu 1996. Každoročně muzeum shlédne 2 000 až 3000 návštěvníků.

Muzeum je rozčleněno do čtyř základních celků:
* Expozice Jizerské hory za starých časů, kde se seznámíte s historií osídlení a lidovým stavitelstvím, s pomníčky a legendami s nimi spjatými, s léčivými prameny a dalšími zajímavostmi. Prohlédnete si řadu předmětů, které tehdejší obyvatelé používali k obživě a životu v horách (svážečské saně, lavice na výrobu šindelů, apod.).
* Expozice dějiny sklářské výroby, její tradice i současnost.
* Expozice příroda Jizerských hor - přírodní zajímavosti v okolí.
* Galerie Montana. Soubor fotografií na téma "Jizerské hory z nadhledu" Aleše Tauchmana.

Otevírací doba

Květen - Říjen So - Ne 9:00 - 16:00

Objednávání prohlídek mimo otevírací dobu: Josef Kuna tel.: 721 935 321 email: josef.kuna@csopjizerka.cz Josef Krutský tel.: 606 394 817 e-mail: josefkrutsky@centrum.cz

Vstupné

Plné vstupné
Plné vstupné:35,00 CZK
Rodinné vstupné:70,00 CZK
Děti:20,00 CZK
Senioři:30,00 CZK
Muzeum Jizerských hor

Služby a vybavení: parkoviště, občerstvení, WC, prodej upomínkových předmětů
Typ muzea: vlastivědné, přírodovědné

Muzeum Jizerských hor
Muzeum Jizerka
Muzeum Jizerských hor, autor: Milan Drahoňovský
Muzeum Jizerských hor, autor: Milan Drahoňovský
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu