30214408
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Roztocký mlýn

Český ráj

Roztoky u Semil 42
Roztoky u Semil, 513 01

Telefon:+420 481 683 290
GSM:+420 737 843 920
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Roztocký mlýn je podkrkonošský vodní selský mlýn s třísetletou tradicí fiedlerovského mlynářského rodu.

Starý mlýn v Roztokách u Semil
Typickým podkrkonošským mlýnem je starý potoční mlýn v Roztokách u Semil. Mlýn se nachází naStaroveském potoku, pramenícím pod Vysokým nad Jizerou v romantickém Fiedlerově údolí. Kdysi na Staroveském potoce stávaly čtyři mlýny, jeden z nich vyhořel ještě za první republiky, dnes už stojí pouze jeden, mlýn s č.p. 42. Údolí nese jméno slavného mlynářského rodu Fiedlerů, který na tomto mlýně provozoval mlynařinu nepřetržitě tři století.

Z historie mlýna
Prvním mlynářem z rodu Fiedlerů, který si mlýn od vrchnosti pronajal v roce 1685, byl Mikuláš Fiedler. Mlýn mlel pouze námezdně a obsluhu mlýna prováděl vždy mlynář se synem, kterého sám vyučil. Mlynářské řemeslo si tedy Fiedlerové předávali z otce na syna od roku 1685 až do roku 1941.

Raritou mezi bývalými mlýny na Staroveském potoku bylo, že mlýn v Roztokách byl od samého počátku až do svého nuceného zastavení v roce 1941 poháněn vodním kolem na vrchní vodu zvanýmkorečník. Vodní kolo mělo v průměru 4,5 m a jeho výkon byl 7 KS. Roční kapacita mlýna se pohybovala v rozmezí 1000-1500 q žita.

Mlýn s tak dlouhou tradicí prodělal řadu změn, jak na budově mlýna, tak i v mlýnském zařízení. Ve druhé polovině 19. století u mlýna vznikla brusírna skleněných kroužků a bylo tu zřízeno rovněž pecnářství. Z žitné mouky se tady pekl chutný voňavý žitnýchléb. Sedláci přivezli do mlýna obilí k semletí a pak si odebírali dle potřeby chleba, který se pekl každý den, samozřejmě kromě neděle. Chléb se koňským povozem rozvážel do okolních obcí - do Staré Vsi, Vysokého nad Jizerou a Tříče. Mlýn byl vybaven dvěma pískovcovými kameny, teprve v roce 1910 byla zakoupena válcová stolice, a tím se kapacita mlýna zvýšila.

Protektorátní ministerstvo zemědělství zastavilo provoz mlýnů na Staroveském potoce vyhláškou ministerstva zemědělství ze dne 12. listopadu 1941. Strojní zařízení bylo zapečetěno a pravidelně kontrolováno gestapem. Roztocký mlýn 42 tak stál dlouhé čtyři roky a veškeré zařízení mlýna značně utrpělo.

Po porážce Německa v roce 1945 se malé podkrkonošské mlýny navzdory nadějím svého znovuzprovoznění nedočkaly. Přišlo znárodňování a s ním zánik těchto malých mlýnů. Z mlynářů se po válce stali pomocní dělníci putující z továrny do továrny. Poslední zdejší mlynář Bohumil Novotný končí po pomocném dělníkovi jako družstevník.

Dějiny tedy nedopřály mlynářskému rodu Fiedlerů pokračovat v tradici. Naštěstí však ještě po této zemi chodí lidé, kteří si dokáží starých tradic vážit a dělit se s nimi nezištně s ostatními. K těmto lidem patří ing. Bohumil Novotný, syn posledního mlynáře. Náročná rekonstrukce mlýna a jeho zařízení začala v roce 1990 a dnes tu v poslední dochované mlýnské budově na Staroveském potoce můžete poodhalit kus historie podkrkonošského mlynářství a pecnářství.

Mlýn pro děti i dospělé
Mlýn je vyhledávaným cílem školních výletů, rodin s dětmi a milovníků historie. Děti tady sice princeznu ze mlejna nenajdou, ale čeká na ně řada dalších pohádkových postav jako vodník nebo čarodějnice Albína, Terezka a Žofie. Čert Roháček hodným dětem dokonce splnítajné přání! Magnetem pro děti jsou také loutky od Kašpárka a původní hračky dětí ze mlýna. Dospělé zaujme především muzejní expozice mlýnského dosud funkčního zařízení ze 17. až 19. století. Skutečnou raritou v zařízení je štoska - mlýnské zařízení na čištění krupice z roku 1840.

Dovolená s dětmi - nabídka

Vaše děti budou nadšeny pohádkovými postavami.

Školní a zájmové pobyty - nabídka

Roztocký mlýn je vyhledávaným cílem školních výletů, nenásilnou formou s pomocí pohádkových postav děti seznamuje s historií.
Vhodné pro: předškolní děti, základní školy

Otevírací doba

Květen - Červen So - Ne 9:00 - 16:00
Červenec - Srpen Po - Ne 9:00 - 17:00
Září So - Ne 9:00 - 16:00

Červen všední dny po předchozí dohodě

Vstupné

Dobrovolné
Roztocký mlýn
Roztocký mlýn
Roztocký mlýn
Zařízení mlýna
Roztocký mlýn
Roztocký mlýn
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu