26127264
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Turnovsko: Okruh Hruboskalskem

Český ráj

Méně náročný výlet skalním městem centrálního Českého ráje má délku 14 km. Jeho trasa vede z Turnova na hrad Valdštejn, přes Hruboskalsko na parkoviště pod Valdštejnem a zpět do Turnova.

TURNOV, nám. Českého ráje – Turnov-město, zast. ČD (1 km) Hlavatice (2 km) Valdštejn (3,5 km) Bukovina, arboretum (6 km) – Adamovo lože (6,5 km) – Mariánská vyhlídka, Symbolický hřbitov horolezců (7 km) – Antonínův pramen (7,5 km) Pod Majákem (9 km) – parkoviště pod Valdštejnem (11 km) – Turnov-město, zast. ČD (13 km) – TURNOV, nám. Českého ráje (13,5 km)

TURNOV – leží v oblasti s četnými stopami pravěkého osídlení, na křižovatce dávných obchodních stezek. Po r. 1620 získal panství Albrecht z Valdštejna. Město bylo rozděleno pod dvě panství – Skalské a Rohozecké, to získal rod Des Fours. Tehdy začaly počátky kamenářství, později se novým oborem stává i výroba a zpracování skelné kompozice, napodobující drahé kameny. Turnov je rodištěm výrazných osobností českého obrození i pozdější české politiky.

Z historických památek: novorenesanční radnice (původně pozdně gotická), děkanský kostel sv. Mikuláše (pův. gotický, barokně přestavěný), bývalý klášterní kostel sv. Františka z Assisi na náměstí, novogotický kostel Narození P. Marie (jeden z největších neogotických kostelů v Evropě), kostelík sv. Jana Křtitele z poč. 13. stol. v Nudvojovicích (původně románský, goticky přestavěný), zámek Hrubý Rohozec (původně hrad), turnovská synagoga (jedna z nejstarších dochovaných v Čechách), židovský hřbitov a Muzeum Českého ráje s historickými, etnografickými a geologickými sbírkami. Zajímavá je i Galerie Granát. Nedaleko města je hrad Valdštejn i Dlaskův statek s expozicemi a výstavami vztahujícími se k venkovskému bydlení a zemědělskému nářadí.

HLAVATICE – pískovcová věž, vrchol je přístupný po točitých schodech. Výhled na Turnov, Kozákovský hřeben i Ještědský hřeben, Jizerské hory, Bezděz a Ralsko. Vyhlídka je opatřena orientační tabulí.

VALDŠTEJN – nejstarší hrad Českého ráje a kolébka rodu Valdštejnů, je díky pestrým osudům a romantickým úpravám oblíbeným výletním místem. Návštěvníky upoutá valdštejnský středověk se skalními sklepeními, palác upravený do romantické podoby, Slavnostní sál, kostel sv. Jana Nepomuckého a malá kaple, zasvěcená Janu Křtiteli, s obrazem světce s údajnou podobou básníka Karla Hynka Máchy.

HRUBOSKALSKO – jedno z nejznámějších skalních měst, charakteristické impozantními věžemi a strmými kaňony. Poměrně malá odolnost pískovce způsobila bohatství tvarů na skalních stěnách. I proto je oblíbenou oblastí horolezců. Po hřebenové cestě vede Zlatá stezka Českého ráje s řadou vyhlídek. Blízký Kopicův statek, jedna z nejznámějších staveb lidové architektury v Českém ráji, je doplněn plastikou sv. Jiří z r. 1817 a mnoha skalními reliéfy umělce-samouka Vojtěcha Kopice.

ARBORETUM BUKOVINA – založeno r. 1860 majitelem hruboskalského panství L. Aehrenthalem a lesníkem L. Angerem. Základ tvořily stromy ze Severní Ameriky. Je jednou z nejstarších sbírek dřevin a prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě. Je zde několik desítek druhů dřevin a jejich kultivarů, často úctyhodného stáří. Nachází se tu i historický altán z druhé pol. 19. stol., postavený ve švýcarském stylu, ve kterém je expozice a sezónní IC.

MARIÁNSKÁ VYHLÍDKA – nabízí známé pohlednicové panorama Hrubé Skály, Trosek a Kozákova. Je odtud nádherný výhled také na skupinu Dračích skal.

SYMBOLICKÝ HŘBITOV HOROLEZCŮ – pod stěnou skály Nekonečná byl založen symbolický hřbitov tragicky zahynulých horolezců. Původní myšlenka sochaře a horolezce V. Karouška došla naplnění po tragédii čs. horolezecké výpravy v Peru r. 1970, kde i on sám zahynul.

Související články

Hruboskalsko
Hruboskalsko
Turnov
Hrubá Skála
Valdštejn
Rozhledna Hlavatice
Mariánská vyhlídka v zimě
Mariánská vyhlídka, Hruboskalsko
Hlavatice - rozhledna
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu