30814012
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Podzemní letecká továrna - muzeum koncentračního tábora Rabštejn

Jánská 74
Janská, 407 21

GSM:+420 732 850 351
+420 775 862 485
Web:www.cztour.cz/rabstejn
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
V Rabštejně, Janské a České Kamenici se nacházel komplex Preidlových textilních továren, který byl v roce 1942 zkonfiskován a německá firma Waserflugzeugbau Bremen (WFG) sem přestěhoval svou výrobu letadel.

V Janské - Rabštejně a v České Kamenici postupně zřízeno více než 30 pracovních táborů, 2 zajatecké a v srpnu 1944 tábor koncentrační pro asi 700 vězňů. Celkem pro firmu WFG pracovalo v Rabštejně a okolí na 6 000 zaměstnanců z 18 zemí světa.

V srpnu 1944 se zde začaly budovat podzemní továrny na zbrojní výrobu. Do dubna 1945 vyrubali vězňové ve skalním masivu údolí řeky Kamenice cca 17 500 m krychlových podzemních prostor. Plánovaných 80 000 m krychlových už díky konci války naštěstí nedokončili.

Dalších 60 let bylo rabštejské podzemí veřejnosti nepřístupné. Po II. světové válce bylo využíváno Československou armádou a v šedesátých letech 20. století byly v části podzemí vybudovány sklady pohonných hmot schopné pojmout 8 000 000 litrů. V sedmdesátých letech 20. století zde byla umístěna část sovětských vojsk.

V současné době je část podzemních systémů otevřena pro veřejnost. Nacházejí se zde expozice dokumentující temnou historii Rabštejna.

Poloha: u obce Janská, 3 km západně od České Kamenice.

Dostupnost:
Vlakem: výstupní stanice Veselé pod Rabštejnem, pak 1km pěšky
Autobusem: linkou z České Kamenice do Janské, linkou z Děčína do Markvartic, pak 2 km pěšky
Autem: po hlavním tahu z Děčína do Liberce, v Markvarticích odbočit doleva, Janská následuje po 2 km

Info:
Návštěvy jsou možné během celého roku, je však nutno je sjednat alespoň den předem.
Prohlídky se provádějí s minimálně 8 osobami! (Díky včasné telefonické objednávce je však možno jednotlivé návštěvníky sloučit do větších skupin.)
Vzhledem k rozloze objektu trvá prohlídky s výkladem cca 2,5 hodiny.
Doporučené vybavení - kapesní svítilna, teplé oblečení i v létě.

Otevírací doba

Otevřeno po celý rok. Návštěvu je však nutné domluvit alespoň den předem. Prohlídky probíhají ve skupinách za účasti nejméně osmi osob.

Vstupné

Plné vstupné:80,00 CZK
Děti:50,00 CZK
Podzemní továrna Rabštejn
Podzemní továrna Rabštejn
Podzemní továrna Rabštejn
Podzemní továrna Rabštejn
Podzemní továrna Rabštejn
Podzemní továrna Rabštejn
Podzemní továrna Rabštejn
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu