25348412
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Lomnicko: Na Tábor i bez lyží

Český ráj

Nenáročný výlet s krásnými rozhledy je dlouhý 9 km. Z Lomnice se vydáte na horu Tábor a poté zpět do Lomnice.

LOMNICE NAD POPELKOU, Husovo nám. – V Popelkách (1,5 km) – Lyžařský areál (2,5 km) Zadní Popelka (3 km) – Allainův kříž (5 km) – Tábor (6,5 km) LOMNICE NAD POPELKOU (9 km)

LOMNICE NAD POPELKOU – leží v širokém úvalu říčky Popelky, tvořícím předěl mezi Českým rájem a Podkrkonoším. Poprvé je zmiňována v Dalimilově kronice k r. 1232. Pro město jsou typické stavby lidové architektury (památková rezervace lidové architektury Karlov – roubené domy s bohatě zdobenými lomenicemi, dřevěná zvonice). I v sousední Nové Vsi nad Popelkou jsou pozoruhodné roubené stavby (čp. 30, čp. 163 a čp. 226). V 16. stol. se ve městě rozvíjela plátenická výroba, počátkem 19. stol. započala výroba proslulých lomnických sucharů a oplatek.

Město má i dnes řadu zajímavostí (novogotická radnice, pomník Mistra Jana Husa, barokní kašna, morový sloup, barokní kostel sv. Mikuláše z Bari, nově restaurovaný barokní zámek z 18. stol.). V Městském muzeu a galerii jsou expozice národopisu, lidového umění, technologie zpracování lnu a expozice vývoje bydlení a bytové kultury v 16.–20. století. Lomnice nad Popelkou je tradičním místem turistiky a lyžařského sportu. V okolí jsou v zimě upravované běžecké tratě (Lomnická lyžařská magistrála) i dva lyžařské vleky.

ZADNÍ POPELKA – v lyžařském areálu V Popelkách jsou skokanské můstky pokryté umělou hmotou a keramickou nájezdovou stopou, s vyhlídkovým ochozem na můstku K-70. Odtud je také přístup ke dvěma prvořadým vyhlídkovým bodům. Smetanova vyhlídka (500 m na S – širšímu rozhledu dnes brání porost) byla pojmenována po slavném hudebním skladateli, který se v r. 1871 často toulal po okolí. Z rozcestí značených cest v Morcínově, U křížku (500 m J směrem) je přístupné temeno návrší Ředice, odkud je prvotřídní rozhled nejen do nitra Českého ráje, ale i na Ještěd a blízké krkonošské hřebeny.

ALLAINŮV KŘÍŽ - na rozcestí nad Košovem postavil v r. 1849 kníže Kamil Rohan na památku svého bratra, kterého přemluvil k účasti na koňském dostihu, při němž bratr Allain nešťastně zahynul. Kříž na kamenné mohyle byl původně dřevěný, o rok později kameník vytvořil jeho velmi zdařilou kamennou kopii. Kamil Rohan se ke kříži chodil za bratra modlit.

TÁBOR – původně se nazýval Chlum, dnešní pojmenování vzniklo podle táborů lidu v husitské době. Stojí zde barokní kostel Proměnění Páně z období protireformace, na jehož místě stála původně gotická kaple. Tábor byl kdysi cílem procesí – v severním úbočí vede od studánky Křížovka křížová cesta se 14 cihlovými kapličkami – zastaveními křížové cesty s litinovými reliéfy. První dřevěná rozhledna byla na vrcholu vystavěna lomnickým okrašlovacím spolkem již v r. 1888, na cihlovou byla přestavěna v r. 1911. Dnes je tu nově zrekonstruovaná turistická chata s rozhlednou, z níž lze přehlédnout čtvrtinu země a napočítat prý na 50 chrámových věží a 12 rozhleden. Sezonní IC.

, autor: Pavel Charousek
, autor: Pavel Charousek
, autor: IC Lomnice nad Popelkou
, autor: Pavla Bičíková
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load
Zavřít mapu