25737471
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Železnobrodsko: Ze Železného Brodu na Malou Skálu

Český ráj

Středně náročný cyklovýlet má délku 24 km. Ze Železného Brodu trasa stoupá přes Těpeře do Sněhova, odtud je pak sjezd na Malou Skálu a přes Prosíčka zpět do Brodu.

ŽELEZNÝ BROD Těpeře (2,5 km) – Alšovice (5 km) –napojení na trasu (5 km) Sněhov (12 km) Bobov (13,5 km) Malá Skála (15 km) Prosíčka (18 km) –ŽELEZNÝ BROD (24 km)

ŽELEZNÝ BROD – město založeno ve 12. stol. při brodu u někdejších zemských stezek. V okolí se od 14. stol. těžila železná ruda a břidlice, v 19. stol. vyniklo sklářství a rozvinula se textilní výroba. V r. 1920 vznikla sklářská škola, Železný Brod se stal nejen městem starých památek, ale také městem skla a skleněné bižuterie, což ho proslavilo po celém světě (exkurze do sklářských dílen, o prázdninách prohlídky sklářské školy). Z památek: kostel svatého Jakuba Většího, upravený ve 2. pol. 18. stol. (kdy byla vedle něj postavena dřevěná zvonice), kašna se sochou Panny Marie Immaculaty na náměstí, kostelík sv. Jana Nepomuckého na Poušti, staré roubené domy převážně v oblasti Trávníky (VPR, naučná stezka – prohlídky s průvodcem).

Nejcennějším roubeným objektem je Běliště, sloužící národopisné expozici Městského muzea. To sídlí na náměstí v budově, vzniklé r. 1936 zapojením neporušeného průčelí roubeného Klemencovska do moderní budovy spořitelny. Je zde umístěna také sklářská expozice a unikátní galerie světoznámých sklářských výtvarníků J. Brychtové a S. Libenského. V budově Městského úřadu je Galerie V. Rady. Na Jizeře pod městem je nová vodní elektrárna o výkonu 1MW (Stavba roku 2010). Koupaliště.

TĚPEŘE – kdysi sklářská osada, památné lípy, na odbočce 1 km Z směrem leží středověká obec Bzí, založená ve 13. stol. na nejvýchodnější hranici rozsáhlého majetku kláštera Hradiště. Bzí se stalo nejstarší farní vsí v horním Pojizeří a několik desetiletí zde stál asi jediný kostel v této oblasti. V 15. století patřila ves již k valdštejnskému panství Skály a koncem 16. století zde byl postaven nový roubený kostel, který dosloužil zhruba o sto let později. Na jeho místě byl v letech 1692–1699, již za vlády Des Foursů, postupně vystavěn zděný barokní chrám Nejsvětější Trojice s mohutnou věží, který je dodnes dominantou obce. V 17. století bylo Bzí církevně správním centrem pro celou oblast Jablonecka a Železnobrodska.

SNĚHOV A BOBOV – dvě osady patřící k Malé Skále – mezi nimi je místo s dalekým rozhledem nad údolím Jizery.

MALÁ SKÁLA – „perla Českého ráje“, možnost koupání v řece, půjčovny lodí, lanové parky, výběr občerstvení i ubytování, parkoviště, vlak, bus. V obci je řada ukázek lidové architektury – statků pojizerského typu. Nejznámější je Boučkův statek – roubená patrová budova se sedlovou střechou se zachovanými původními klasicistními prvky a vysokou členitou lomenicí s letopočtem 1813. V něm umístěna stálá expozice o historii Maloskalska a galerie výtvarných děl. V přízemí je stylová hospoda. Sezónní i.

VRANOV – strážní hrad, postavený kolem r. 1425 na úzkém skalním hřebenu. Opuštěn koncem 15. stol. V r. 1802 koupil maloskalské panství se zbytky hradu podnikatel Fr. Z. Römisch, na místě někdejší kaple vybudoval neogotický letohrádek a ve zbytcích hradu dal umístit množství náhrobků, pomníků, nápisů, kamenných uren a letopočtů připomínajících bájné i historické osobnosti a události. Upravenému areálu hradu se začalo říkat Pantheon. Hrad s Pantheonem chátraly, po r. 1945 přešly do majetku státu.

PROSÍČKA – průjezd osadou Prosíčka nabízí nádherné výhledy na hřeben Suchých skal. Suché skály, dříve nazývány Kantorovy varhany (dnes též české Dolomity) byly vyhlášeny v r. 1965 národní přírodní památkou. Jedná se o unikátní geomorfologickou lokalitu, kteráu nás nemá obdoby. Suché skály jsou oblíbeným horolezeckým terénem.

Související články

Železný Brod 01a
Železný Brod 01a
Expozice \
Malá Skála
Kostel sv  Jana Nepomuckého ŽB
Malá Skála panorama Jizery
Pantheon (2)
Pantheon
sjezd Jizery
Vodáci na Jizeře
Vranovský hřeben
Železný Brod
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load
Zavřít mapu